foto

Weekend w Muzeum Archeologicznym - Irlandzkie ostatki

21.03.2010
12:00

W programie zajęcia dla dzieci, pokaz filmów, wykłady muzyka irlandzka. Wstęp wolny!

Dzieci przeniosą się na Zieloną Wyspę, dowiedzą się jakie są symbole Irlandii i jakie jest ich znaczenie, poznają legendy celtyckie,  spróbują swoich sił w przedstawieniu na temat wybranej baśni oraz skosztują irlandzkiego przysmaku wypiekanego z okazji Dni Św. Patryka. Najmłodszym przybliżymy  postać patrona Irlandii. Warsztaty umilać będzie muzyka celtycka.

Zapisy na każdą z wyszczególnionych grup będą przyjmowane telefonicznie lub bezpośrednio w kasie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, w piątek 19.03.br. w godzinach: 10.00 - 15.30.

Film

Pielgrzymki po Europie - Góra Świętego Patryka. Irlandia. Jest to opowieść o miejscu pielgrzymkowym związanym z kultem patrona Irlandii - świętego Patryka. Według wierzeń, święty spędził tam 40 dni podczas Wielkiego Postu, a dzięki tej modlitwie uwolnił Zieloną Wyspę od pogaństwa symbolizowanego przez węże, smoki i inne demony. Film opowiada o dzisiejszych Irlandczykach, kultywujących dawne tradycje wędrówki pokutnej, towarzyszy pielgrzymom podczas drogi  i naświetla ciekawą historię wzgórza.

Wykłady popularno-naukowe: Celtowie  spod  Kalisza, Święci i uczeni z Zielonej Wyspy.

Fundacja Varietae  zaprasza na spotkanie z muzyką irlandzką i tańcem. Szczególnie atrakcyjnie zapowiadają się koncerty muzyków polskich (Przemysław Wawrzyniak) i irlandzkich (Diarmuid Johnson i Bruce Cardwell)  grających na dudach szkockich, flecie irlandzkim i bodhranie, współczesne i tradycyjne utwory inspirowane muzyką  irlandzką.

Do zabawy zaprosi też Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, Zespół Tańca Irlandzkiego z VI Liceum Ogólnokształcącego oraz Joanna Maria Czupryna, która da pokaz tańca softshoes oraz stepu irlandzkigo. We wspólnej zabawie przy tańcach ceili uczestniczyć będzie mogła również publiczność.  

Zobacz www.muzarp.poznan.pl