foto

Arkady Fiedler - podróż w czasie i przestrzeni

15.03 – 17.03.2010

Z okazji 25. rocznicy śmierci Arkadego Fiedlera odbędzie się wystawa, połączona z prezentacjami multimedialnymi, poświęcona pamięci wielkiego patrioty, żołnierza, podróżnika i pisarza, wybitnego obywatela Poznania i Puszczykowa.

W ciągu trzech dni zwiedzający będą mogli obejrzeć fotografie z licznych podróży Arkadego Fiedlera przygotowane i opracowane na wystawę zorganizowaną w 2008 r. przez "National Geographic Polska", m.in. związane z Dywizjonem 303, zbiór pamiątek z podróży A. Fiedlera oraz model żaglowca K. Kolumba "Santa Maria" i model myśliwca, którym latał Dywizjon 303. Ponadto, o każdej pełnej godzinie prezentowany będzie 20-minutowy film pt: "Arkady Fiedler", ukazujący sylwetkę wybitnego człowieka.

17 marca o godz. 17.00 zwieńczeniem całego wydarzenia będzie spotkanie, podczas którego Marek Fiedler i Arkady Radosław Fiedler wraz z rodzinami oraz słynni podróżnicy: Elżbieta Dzikowska i Olgierd Budrewicz swoimi opowieściami, wspomnieniami i anegdotami przybliżać będą postać A. Fiedlera.

Również w  ostatni dzień wystawy, na stoisku zorganizowanym przez wydawnictwo Bernardinum, będzie można zakupić książki Arkadego Fiedlera.

Wystawa będzie czynna  od 15 - 17 marca w godz.: 15.00 - 18.00. Wstęp wolny.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny

Organizator - Muzeum im. Arkadego Fiedlera w Puszczykowie i producent wykonawczy - firma PMP, najemca Wagi Miejskiej  (Stary Rynek 2)

Arkady Fiedler był synem Antoniego Fiedlera, poznańskiego poligrafa i wydawcy. Ukończył szkołę realną w Poznaniu a następnie studiował filozofię i nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na uniwersytecie w Poznaniu. Studia te zostały przerwane wybuchem I wojny światowej.

W 1917 Fiedler debiutował cyklem wierszy "Czerwone światło ogniska" na łamach poznańskiego dwutygodnika "Zdrój". W latach 1918-1919 brał udział w powstaniu wielkopolskim (był szefem sztabu  dowództwa Żandarmerii Krajowej). W latach 1922-1923 studiował i ukończył Akademię Sztuk Graficznych w Lipsku, zdobywając tytuł mistrza chemigrafii. W 1926 wydał pierwszą książkę "Przez wiry i porohy Dniestru".

W 1927 wyjechał w pierwszą z 30 podróży po świecie, w czasie których m.in. zbierał okazy fauny dla polskich muzeów przyrodniczych II wojna światowa zastała Fiedlera na Tahiti skąd w lutym 1940 przez Francję dotarł do Wielkiej Brytanii. W latach 1940-1941 przebywał wśród  polskich lotników dokumentując ich wrażenia z lotów bojowych, które były podstawą książki Dywizjon 303 (zainspirowanej "Pamiętnikiem pilota 111 eskadry myśliwskiej" Mirosława Fericia).

W latach 1942-1943 pływał na polskich statkach co zaowocowało książką upamiętniającą losy załóg polskich statków handlowych Dziękuję ci, kapitanie.W 1946 Fiedler powrócił do kraju.

Od 1951 mieszkał w Puszczykowie pod Poznaniem, gdzie w 1974 założył muzeum, w którym umieszczał eksponaty przywożone ze swoich podróży po świecie. Zmarł 7 marca 1985 r. w Poznaniu, a został pochowany na cmentarzu w Puszczykowie.

Arkady Fiedler - podróż w czasie i przestrzeni