Powiększ tekst

65. rocznica zakończenia walk o Festung Posen

21.02 – 28.02.2010
Luboń, Poznań
Wstęp wolny
Opis

Walki o Festung Posen zakończyły się 23 lutego 1945 roku, gdy zdobyto ostatni punkt niemieckiego oporu jakim była Cytadela. Natomiast uzyskana już w styczniu kluczowa przeprawa przez Wartę w Kątniku umożliwiła wojskom radzieckim dokonanie manewru oskrzydlającego Poznań i w konsekwencji uzyskanie dalszej drogi na Berlin.

Pierwsza inscenizacja odbędzie się w niedzielę 21 lutego 2010 roku o godzinie 12.00 w pobliżu Bramy Polnej na poznańskiej Cytadeli (dojazd od strony ulicy Za Cytadelą). Jest ona kontynuacją odbywającej się od dwóch lat imprezy, służącej przypomnieniu walk o Festung Posen. Tym razem zostanie zaprezentowana potyczka zwiadu sowieckiego wzmocnionego cytadelowcami z oddziałem niemieckim broniącym umocnionych pozycji z posterunkiem wartowniczym. Dodatkowo inscenizację wsparły Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne "Historica", Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju "Commando", Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Nordland" oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym.

Kolejna, nieco mniejsza, będzie miała miejsce dwa dni później, we wtorek 23 lutego o godz. 18.00 na rynku żabikowskim. Poprzedzi ona jubileuszowy (20!) Wieczór Historyczny przygotowany przez Sekcję Historyczną TMML w Urzędzie Miasta Luboń przy pl. Edmunda Bojanowskiego 2. W holu będzie można obejrzeć wystawę "W 65. rocznicę wyzwolenia Lubonia i okolic", na której omówiono wybrane aspekty walk w 1945 roku związane z miejscowością. Główną atrakcją wieczoru będzie w sali sesyjnej projekcja filmu "Jasnowłosa prowincja" oraz spotkanie z Jackiem Kubiakiem - reżyserem dokumentu (wraz z Klausem Salge) oraz autorem scenariusza (wraz z Januszem Zemerem). Zdjęcia natomiast wykonał Mirosław Skrzypczak, montaż Róża Wojta oraz Mateusz Rogala.

Najnowszy film "Jasnowłosa prowincja" (2009) jest dokumentalną relacją o deportacjach obywateli polskich z ziem wcielonych do Rzeszy. Tłem dla historii trzech głównych bohaterów są losy setek tysięcy wysiedlanych Polaków i Żydów, oraz setek tysięcy sprowadzanych na ich miejsce Niemców etnicznych z sowieckiej strefy wpływów w Europie wschodniej. Bohaterami są Helmut Steinitz, poznański Żyd, ocalały z Zagłady, Dieter Bielenstein, Niemiec z Łotwy, którego rodzina żyła podczas wojny w Poznaniu na zagrabionym Polakom mieniu, oraz Henryk Jaszcz, Poznaniak. Ten ostatni spędził wojnę w Ostrowcu Świętokrzyskim, dokąd wysiedlono jego rodzinę. Film miał premierę zagraniczną na antenie niemiecko-francuskiego kanału ARTE. Dziennik "Le Figaro" nazwał ten film "pasjonującym dokumentem" o przeprowadzanych przez Hitlera i Himmlera "czystkach etnicznych".

Natomiast w niedzielę 28 lutego o godz. 11.15 w Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu Przemysław Maćkowiak zaprezentuje pamiątki związane z walkami o zamek w 1945 roku. Budowla modernizowana od 1940 roku przez Franza Böhmera na rezydencję Führera została podczas ciężkich walk w śródmieściu uszkodzona. Mieścił się w niej także szpital polowy dla żołnierzy niemieckich. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu imprez "2010 - stulecie Zamku".

  • Wstęp bezpłatny.
Drukuj tekst
Pokaż kod QR