"Re-kreacja" Maciej Kurak - wystawa
Ekspozycja dokumentuje działania artystyczne zrealizowane w ostatnich 10 latach. Znajdą się tu głównie prace pokazane do tej pory wyłącznie zagranicą oraz te, które powstały poza instytucjami sztuki.
Od ponad 10 lat Maciej Kurak tworzy prace, w których jako materiału używa przestrzeni publicznej, percepcji wzrokowej, klisz społecznych. Jego realizacje wyrywają widza z otępienia powodowanego wizualnym chaosem, jakim karmi nas współczesna ikonosfera. Absurdalne konstrukcje, gra skalą, posługiwanie się w sztuce językiem reklamy czy wręcz kopiowanie prac innych artystów, to używane przez artystę zabiegi, które sprawiają, że jego sztuka jest platoński giez nie pozwalający trwać w intelektualnym letargu. Zabawne często w swym charakterze prace nie wzbudzają tylko pustego śmiechu, ale zmuszają do redefinicji pokrytych skorupą przesądu i bezrefleksyjnego przyzwyczajenia fenomenów społecznych, które artysta bierze na warsztat.
Na wystawie w WSHiD w Poznaniu pokazana zostanie dokumentacja fotograficzna nieistniejących już prac. Są to najczęściej interwencje w przestrzeni publicznej, które ze względu na swoją specyfikę, nie mogły zostać na stałe włączone w tkankę miejską. Nawet trwające kilka zaledwie dni pokazy, rzadko kiedy obudowane oficjalną atmosferą instytucji sztuki, wywierały na publiczności, a byli nią nie tylko bywalcy galerii, ale wszyscy użytkownicy przestrzeni miejskiej, duże wrażenie. Kiedyś na skutek wywrotowej akcji Kuraka, doszło nawet do interwencji lokalnych władz ("Poznań stawia na sport", Poznań 2009). Poznański artysta, przez ostatnią dekadę starał się nam wszystkim pokazać, jak pełen absurdów, urbanistycznych, politycznych, społecznych, jest świat, w którym żyjemy. Swoimi projektami Kurak wychodzi naprzeciw najbardziej nawet absurdalnym wybrykom współczesnej wyobraźni. Realizacje Kuraka drwią z rozbuchanego, bezrefleksyjnego, nastawionego na samolubną konsumpcję społeczeństwa. Artysta bawi się rzeczywistością w różnych jej wymiarach: "Chcecie bez przeszkód latać po świecie? A co, jeśli wam powiem, że mój podróżny neseser ma 4,5 metra długości? Macie kaprys, żeby w Londynie odetchnąć polską atmosferą artystyczną? Kurak przywiezie wam ją w wielkiej papierowej torbie. Nie macie czasu osobiście pojawić się na otwarciu własnej wystawy? Dla Kuraka to żaden problem stworzyć awatara i wysłać go w zastępstwie.
Maciej Kurak jest jednym z najbardziej cenionych młodych twórców. W 2005 roku wygrał drugą edycje konkursu dla najbardziej interesujących młodych twórców na polskiej scenie artystycznej - "Spojrzenia". W 2008 roku za twórczy dyskurs z architekturą i doskonałe łączenie ironicznych form z ważkimi społecznymi treściami otrzymał "Paszport Polityki". W 1998 r. ukończył poznańską ASP na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby (dyplom z wyróżnieniem). W 2003 roku obronił doktorat z grafiki warsztatowej. Jest Prodziekanem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych. Od 2004 r. współtworzy grupę artystyczną Wunderteam, ale pracuje też indywidualnie. Zajmuje się grafiką i fotografią, znany jest głównie dzięki swym instalacjom site-specific. Od 2009 roku prowadzi pracownie Grafiki cyfrowej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Autor wielu wystaw, działań, akcji artystycznych w kraju i zagranicą. W 2009 roku zamknął przewód habilitacyjny w specjalności sztuki piękne.
Wystawę otworzy Agnieszka Rayzacher, historyk i krytyk sztuki, autorka tekstów o sztuce współczesnej (Exit, Art&Business, Arteon, Przekrój, Newsweek), kurator wielu wystaw m.in. wystawy młodego malarstwa "Najgroźniejsze pędzle", multimedialnego pokazu "Movingpictures" André Kellera (Zachęta).
wernisaż: 18 lutego godz. 18.00
Zobacz www.wsnhid.pl