Koniec Kasety
Rok 2003 to, jak podaje Międzynarodowe Stowarzyszenie Przemysłu Fonograficznego, czas upadku przemysłu audio. W 2007 elektroniczne sklepy z sieci Currys zakończyły sprzedaż kaset. Zaprzestano również produkcji walkmanów. Nastąpiła transformacja technologiczna.
Dni kaset są policzone...
Tymczasem trendsetterskie magazyny i portale internetowe w 2008 roku ogłosiły wielki comeback stylu lat 80-tych. Wszechobecny motyw kaset magnetofonowych pojawił się jako element nieodłącznie związany z tą dekadą. Bezużyteczne w swej pierwotnej funkcji nośniki, stały się przedmiotem budzącym nostalgię, atrybutem minionego czasu.
Projekt Koniec kasety poświęcony jest zjawisku znikania. Sugeruje namysł nad zmianami dokonującymi się w kulturze (i technologii) mediów. Dotyczy transformacji zachodzących szybko, na przestrzeni kilku lat, na naszych oczach. Obecnie możemy doskonale zaobserwować takie zjawisko na przykładzie kaset magnetofonowych. Jednak kasety stanowią tylko pretekst, punkt wyjścia dla narracji i tematów podejmowanych przez zaproszonych artystów.
Filozof Paul Virilio pisze:Mamy obecnie do czynienia z estetyką znikania, nieobecności, nie ukazywania, jawienia.Podstawę projektu stanowią, przygotowane specjalnie na wystawę słuchowiska odtwarzane z kaset magnetofonowych. Będzie można usłyszeć realizacje muzyczne, nagrania o formie zbliżonej do radiowych audycji, ale także opowieści osób związanych z kasetami. Słuchowiska będą oscylowały wokół takich zagadnień jak muzyka, historia, technologia, kultura, forma i funkcja kaset; pojawi się także wiele prywatnych opowieści.
Część wizualna wystawy będzie sprowadzona do koniecznego minimum.
Niektóre z nagrań będzie można usłyszeć później w radiu.
Podczas ekspozycji zapraszamy na wieczorne słuchanie słuchowisk w ciemności.
Kuratorka: Wiktoria Szczupacka
Zobacz www.galeriaprzychodnia.pl