23 stycznia 1710 roku występuje w literaturze przedmiotu jako dzień, w którym rozpoczęła działalność pierwsza europejska wytwórnia porcelany.

Już od średniowiecza w Europie krążyły legendy o "białym złocie", jak określano porcelanowe tworzywo. W 1275 roku Marco Polo opisał porcelanę w swej relacji z podróży do Chin. Od tego czasu, że przez wiele stuleci, statki przywoziły porcelanę ze Wschodu. Jej cienkość, przeźroczystość, dźwięczność oraz dekoracja  wzbudzały podziw połączony z niedowierzaniem i jednocześnie wielką chęć posiadania. Jednak prowadzone od piętnastego stulecia w różnych europejskich krajach próby wyprodukowania porcelany nie przynosiły rezultatu.

Udało się to dopiero ok. 1710 roku Johanowi Friedrichowi Böttgerowi, pomocnikowi aptekarskiemu zajmującemu się alchemią. Zatrudniony przez Augusta Mocnego, elektora saskiego i króla Polski, wielkiego miłośnika i namiętnego kolekcjonera porcelany chińskiej i japońskiej, osadzony został w zamku Albrechtsburg w Miśni. To tu rozpoczęto produkcję pierwszej europejskiej porcelany, jednocześnie starając się ustrzec  tajemnicę jej wyrobu.

W zbiorach Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu znajduje się około 500 sztuk porcelanowych wyrobów z Miśni. Eksponaty prezentują wszystkie okresy rozwoju wytwórni. Mimo, iż wiele z nich wystawionych jest na stałej ekspozycji w Zamku Przemysła oraz w Oddziałach  Muzeum Narodowego, część z obiektów przechowywana jest w magazynie. Z okazji rocznicy 300-lecia Manufaktury Miśnieńskiej zapraszamy na prelekcję poświęconą wytwórni, połączoną z prezentacją rzadko pokazywanych zasobów magazynowych.
Spotkania:

  • godz. 12.00 - "Wokół porcelany" - warsztat plastyczny dla dzieci poprowadzi Paulina Szeląg
  • godz. 16.00 - "Miśnieński jubileusz" - spotkanie z publicznością poprowadzi Magdalena Weber-Faulhaber

Zobacz www.mnp.art.pl