Otwarcie wystawy frottageu "Żyli wśród nas" oraz pokaz filmu dokumentalnego
Otwarcie wystawy frottageu "Żyli wśród nas" oraz o godz. 19 pokaz filmu dokumentalnego autorstwa Zenony Cyplik-Olejniczak. Imprezy w ramach obchodów XIII Dnia Judaizmu.
Zenona Cyplik-Olejniczak ukończyła studia w PWSSP w Poznaniu (dyplom z malarstwa u prof. Zdzisława Kępińskiego, z litografii u prof. Lucjana Mianowskiego i drzeworytu u prof. Zbigniewa Lutomskiego). Zajmuje się malarstwem (również portretowym), grafiką, działaniami plastycznymi (obiekty, instalacje, happeningi, filmy). Miała 14 wystaw indywidualnych i brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.
Publikuje wiersze, opowiadania i eseje o sztuce (GAZETA MALARZY I POETÓW, ARKUSZ, PRO ARTE, PRZEGLĄD POWSZECHNY, oraz katalogi artystów do wystaw). Pisze scenariusze filmowe i realizuje autorskie filmy:" Wyjdźmy na pole" 1988/ 1989 r., "Poznań, 9 grudnia 1989 roku, godz. 11.59 - 12.13" 2007r., "Światła domu" 2003-2007 r. (recenzja miesięcznik KINO i MIDRASZ, styczeń 2004). Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Anglii, Austrii, Australii, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Japonii, Kanadzie, Monaco, Niemczech, RPA, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech, Wyspach Kanaryjskich, a także w Polsce w zbiorach prywatnych i państwowych. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1991r.
"ŚWIATŁA DOMU" to film o dużych walorach artystycznych. Poetycki, a zarazem malarski w sposobie ukazywania postaci bowiem reżyserka jest również malarką, stąd więc instynktownie czerpie ze swego wieloletniego doświadczenia portrecisty. Szczególnie poruszająca jest początkowa scena z przemyskiego dworca - fantastyczna kreacja postaci starej kobiety śpiewającej przy akompaniamencie gitary. Jej twarz naznaczona latami dramatycznych przeżyć, rzewna, rozlewna piosenka i barwa głosu jest tak bardzo podobna, że niemal tożsama z krajobrazem tamtego regionu, który już potem osobno pojawia się, raz po raz wraz z motywami rzeki, jak powracający refren. Te obrazy przyrody stanowią harmonijne dopełnienie podróży głównych postaci filmowych do miejsc zagubionych w pamięci, lub już nie istniejących, do dobrych spotkań z prostymi, uważnymi, życzliwymi ludźmi skłonnymi do pomocy.
Film pobudza do refleksji nad stanem współczesnej kultury, od tej elementarnej do wysokiej, związanej z otwarciem się na potrzeby i dobro przypadkowo spotkanego człowieka. Znacząca jest scena przed gimnazjum, do którego uczęszczał ojciec Diany, nad którego portalem świeci wykuty w kamieniu napis: "PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO" przypominając platońska triadę wartości, które się wzajemnie uzupełniają, warunkują i zawsze sprawdzają się zarówno w życiu tak i w sztuce. I tylko żal, że współcześni pomysłodawcy od kultury, albo o tym nie wiedzą, albo dawno już zapomnieli!
Wstęp na wystawę wolny, na film bilety w cenie 7 zł do nabycia w ODK Pod Lipami.