SŁODKI CAŁUS OD BUBY
Początki zespołu Słodki Całus od Buby sięgają 1986 roku, kiedy to trzech wyznawców Belona, Kaczmarskiego i Rock and Rolla postanowiło założyć zespół muzyczny celem występowania na scenach popularnych wówczas festiwali piosenki studenckiej. Zebrali się oto w pokoju przy ul. Jasnej w Gdańsku Olek Rzepczyński, Mariusz Kamper, Mariusz Wilke no i zaczęło się. Po kilku latach, zmianach składu i wielu nagrodach oraz wyróżnieniach na scenach Yapy, Bazuny, Bakcynaliów, Piostura, Giełdy Piosenki w Szklarskiej Porębie itp. wykrystalizował się skład zespołu, który do dzisiaj przetrwał w formie: Krzysztof Jurkiewicz - gitara, harmonijka, śpiew ; Mariusz Kamper - gitary, śpiew ; Jarosław Medyński- harmonijka ustna ; Mariusz Wilke - gitary ; Jacek Jakubowski - akordeon. Zespół dwukrotnie wystąpił w konkursie na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie (w 1991 i 1995 roku) zdobywając trzecią i drugą nagrodę.
Dorobek fonograficzny zespołu to 4 kasety wydane w ubiegłym wieku i 4 płyty: "Nie ma rzeczy niemożliwych" (2003), "Bubowe Berdo" (2005), "Równoległe" (2006), i "Słodki Całus od Buby" (2007).
Zespół czterokrotnie już gościł na największym w Polsce festiwalu muzyki spod znaku "Krainy Łagodności" - "Bieszczadzkie Anioły" w Cisnej. Podczas Bieszczadzkich Aniołów 2006 Słodki Całus od Buby uroczyście obchodził 20-lecie działalności.
W sierpniu 2007 premierę miała nowa płyta Słodkiego Całusa od Buby zatytułowana po prostu "Słodki Całus od Buby". Znajdujący się na niej materiał to przede wszystkim powtórnie nagrane piosenki z początkowego okresu działalności grupy, doskonale znane fanom utwory, które znalazły się na pierwszej kasecie zespołu wydanej w 1992 roku (tak zwanej "Czarnej").
Bieżace przedsięwzięcie to wspólny projekt z zespołem Bez Jacka noszący nazwę "Ot tak, po prostu". Płyta zespołu Bez Jacka i Słodki Całus (taka nazwa widnieje na okładce płyty) "Ot tak po prostu, tom 1" ukazała się w czerwcu 2008 roku. Tom 2 w przygotowaniu.
Podstawą repertuaru Słodkiego Całusa od Buby są autorskie piosenki Krzysztofa Jurkiewicza i Mariusza Kampera, muzycznie mocno osadzone w rockowej i folkowej tradycji. O czym są te piosenki? O rzeczach najprostszych i najważniejszych: o Gdańsku, Pradze, miłości, górach, Hrabalu, poezji, przyjaźni, o ludziach i miejscach które coś znaczą. Od kilku lat zespół znajduje się w nieustającej trasie koncertowej, czyli, po prostu jeździ z pieśnią po kraju, bo przecież najważniejsze jest to, aby się ludzie nawzajem słuchali. Podczas koncertów usłyszeć można utwory z całego okresu działalności grupy, i te najstarsze jak "Miasto", czy "Zburzenie Baru", i te z wydanej w 2006 roku płyty "Równoległe", jak również dobrze znane kompozycje jak "Takie życie", "Nie ma rzeczy niemożliwych", "Pociągi", "Powroty", czy "Nasza miłość".
- Bilety na koncert dostępne są w CIM oraz w ODK Pod Lipami w cenie 20 zł