Zostań Gwiazdą Kabaretu

11.12.2009
20:00

Wystąpią Andrzej Poniedzielski oraz kabarety Paralaksa i Zygzak

ANDRZEJ PONIEDZIELSKI
Jeszcze w technikum założył szkolny kabaret, a na pierwszym roku studiów napisał swoje pierwsze wiersze. W 1977 r. otrzymał wyróżnienie na Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie i nagrodę Naczelnej Redakcji Muzyki Estradowej PR i TV na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Na tym samym festiwalu, w maju 1978 r., otrzymał II nagrodę, a w listopadzie I nagrodę na I Warszawskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej. Pierwszy tomik wierszy pt. "Chyba już można..." opublikował w 1984 roku. W 1995 roku rozpoczęła działalność, stworzona wspólnie z Elżbietą Adamiak, Piwnica Artystyczna "Przechowalnia", w której od 1999 r. wraz z Arturem Andrusem prowadzi wieczory kabaretowe. Jest współautorem wielu spektakli estradowych (scenariusz, reżyseria, prowadzenie). W 2002 r., w łódzkim Teatrze Powszechnym, stworzył spektakl "12 godzin z życia kobiety" z piosenkami  Wojciecha Młynarskiego i Jerzego Derfla. W autorskich spektaklach teatralnych, zrealizowanych w teatrach Polskim w Szczecinie i Ateneum w Warszawie, Andrzej Poniedzielski pojawia się także na scenie jako aktor. W roku 2006, wraz z Magdą Umer i Wojciechem Borkowskim, Andrzej Poniedzielski stworzył spektakl parateatralny "Chlip-Hop - czyli nasza mglista laptop-lista". W marcu 2007 r. Andrzej Poniedzielski, przyjmując propozycję Gustawa Holoubka, objął kierownictwo literackie "Sceny na dole" w Teatrze Ateneum. Andrzej Poniedzielski jest autorem ponad 250 wierszy, kilkuset felietonów i wielu tekstów piosenek m. in. dla Elżbiety Adamiak, Michała Bajora, Haliny Frąckowiak, Edyty Geppert, Anny Marii Jopek, Jolanty Majchrzak, Maryli Rodowicz, Stanisława Soyki, Doroty Stalińskiej, Lory Szafran, Grzegorza Turnaua, Anny Treter.
Pisał do muzyki m.in. Katarzyny Gaertner, Seweryna Krajewskiego, Włodzimierza Nahornego, Janusza Strobla i Jerzego Satanowskiego, Tadeusza Woźniaka.

Kabaret ZYGZAK
Początki kabaretu sięgają 2003 roku, gdy Paweł Urban, Grzesiek Tomaszewski (były kabaret Rybki) oraz Irek Popielisk stworzyli nową grupę kabaretową.  Wkrótce dołączyli akordeoniści Marcin Maroszek i Rafał Grząka. Staromiejski Ośrodek Kultury w Warszawie objął patronat nad Kabaretem. Zygzak występował na scenie kabaretowej Zenona Laskowika w Poznaniu (O.B.O.R.A), w Piwnicy Artystycznej Andrzeja Poniedzielskiego i Elżbiety Adamiak w Łodzi, w Piwnicy pod Harendą w Warszawie, podczas wieczorów Artura Andrusa, w Centrum Kultury "Rotunda" w Krakowie. Obecny skład grupy to: Ireneusz Popiel,  Grzegorz Tomaszewski i Andrzej Szczerba.

Kabaret PARALAKSA
Powstał w 2004 roku. Nazwa nie pochodzi od terminu naukowego lecz została zaczerpnięta z monologu Stanisława Tyma "PORA RELAKSU".
Kabaret zajmuje się tematyką relacji międzyludzkich, ich zależności od okoliczności, głównie drwiną i słowną zabawą z nich.
Kabaret PARALAKSA zdobył w 2006 roku I miejsce w Turnieju Łgarzy w Bogatyni oraz II miejsce w Lidzbarskich Starciach Kabaretowych. Zdobyli także wyróżnienia na "Mulatce" w Ełku i na Turnieju Kabaretów w Wąchocku. Aktualnie kabaret tworzą: Tomasz Woźniak, Marta Mojnowska i Krzysztof Kozłowski.

Bilety - 35 zł.

Bilety dostępne w: