"Kościół w świecie z plastiku" - pod takim hasłem odbędzie się pierwszy z cyklu wykładów otwartych w ramach Dominikańskiej Szkoły Współczesności. Jej organizatorami są: Akademicka Grupa "Kresy" działająca przy Klasztorze oo. Dominikanów w Poznaniu oraz Zakład Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa UAM.

Dominikańska debata o tym co ważne

Jak łatwo się domyślić DSW nie jest szkołą w ścisłym tego słowa znaczeniu. To raczej próba zaoferowania wszystkim chętnym szeregu spotkań poświęconych wybranym zagadnieniom współczesnej humanistyki.

Tematykę przyniosło życie

Pomysł na takie przedsięwzięcie zrodził się ze zdziwienia i bezradności, bo jak mówił Kapuściński: "nie ogarniam świata" - opowiada o. Roman, Dominikanin, jeden z duszpasterzy "Kresów". - Jest to więc przede wszystkim próba zrozumienia drobnego wycinka naszego świata. Z niego może rodzić się zaangażowanie - w kulturę, w społeczeństwo, w religię. W świecie jednodniowych emocji, płaskich jak omlet chcielibyśmy wytropić i spróbować ocalić to, co obdarzone jest długowiecznością. Nasza inicjatywa ma być próbą nienaiwnego oświetlania współczesności z różnych stron. I tak na prawdę jest jedynie pretekstem i zachętą dla własnych poszukiwań - dodaje.

Zakres tematyczny spotkań jest dość rozległy. Organizatorzy chcą przybliżyć słuchaczom kilkanaście zjawisk i pojęć (zarówno tych bieżących jak i tych na poziomie ogólnym) ważnych dla zrozumienia realiów XX i XXI wieku.

Gdzie szukać odpowiedzi?

Spotkanie pierwsze dotyczące relacji kościoła i popkultury, połączone z promocją książki Szymona Hołowni "Monopol na zbawienie" odbędzie się 8 grudnia 2009 r. w budynku Collegium Maius (ul. Fredry 10), w Sali Śniadeckich o godzinie 18.30.

W kolejnym miesiącu gośćmi spotkania będą: Jarosław Gowin i Tomasz Terlikowski, a debata dotyczyć będzie "piguły in vitro".