Arcydzieła muzyki polskiej XX I XXI wieku

28.11.2009
19:00

Gwiazdą wieczoru będzie  jeden z najwyżej cenionych na świecie wirtuozów wiolonczeli - Colin Carr,  artysta koncertujący ze słynnymi orkiestrami symfonicznymi na wszystkich kontynentach i w najbardziej prestiżowych salach koncertowych.

W jego wykonaniu z towarzyszeniem Sinfonietty Polonii usłyszymy Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Ponadto w programie koncertu zabrzmi Marsz Pretorianów z najsłynniejszego oratorium Feliksa Nowowiejskiego "Quo Vadis",  Sinfonietta Concertante Andrzeja Koszewskiego, którego twórczość wokalna jest bardzo popularne, a znakomite utwory symfoniczne są mniej znane. Zaprezentujemy także oba dwa oblicza Krzesimira Dębskiego, najsłynniejszego absolwenta z klasy kompozycji profesora Koszewskiego w AM w Poznaniu. Wszyscy znamy i kochamy jego sławną muzykę filmową. Nie zabraknie wiec w "urodzinowym torcie" suity  z "Ogniem i mieczem". Ale Krzesimir Dębski, to także świetny kompozytor muzyki symfonicznej. Podczas koncertu zabrzmi Autumnity - elegia na orkiestrę, skomponowana w 2007 roku. Dyryguje Cheung Chau, dyrektor Sinfonietty Polonii.   

Colin Carr występuje jako solista z Royal Concertgebouw Orchestra, The Philharmonia, Royal Philharmonic, BBC Symphony, orkiestrami filharmonii w  Chicago, Los Angeles, Waszyngtonie, Filadelfii i Montrealu,  najlepszymi orkiestrami Australii i Nowej Zelandii, Korei i Hongkongu. Współpracuje z najwybitniejszymi dyrygentami, jak Sir Colin Davis, Sir Simon Rattle, Valery Gergiev, Charles Dutoit, Mark Elder, Stanisław Skrowaczewski i Sir Neville Marriner. Występuje regularnie w Royal Festival Hall  w Londynie, m. in. na londyńskich Promsach, w Lincoln Center w Nowym Jorku oraz Bostonie. Pamiętnymi wydarzeniami  było wykonanie Koncertu Dworzaka na zakończenie Festiwalu Praska Jesień oraz wykonanie Potrójnego Koncertu Beethovena pod batutą Sir Colina Davisa w Royal Festival Hall w Londynie. Carr wystąpił także jako solista Koncertu wiolonczelowego Elgara z BBC Philharmonic w nagraniu dla BBC Music Magazine.

Coln Carr jest  profesorem Royal Academy of Music w Londynie, Stony Brook University w Nowym Jorku, a University of Oxford utworzył dla niego specjalne stanowisko  "Musician in Residence" w St. John's College.

Poznańska orkiestra Sinfonietta Polonia, założona jako studencka orkiestra edukacyjna, realizująca program pogłębionych studiów orkiestrowych, przez 5 lat przekształciła się w ambitny, profesjonalny zespół, realizujący niezwykle ciekawe projekty. Zespół ma na swoim koncie kilkadziesiąt koncertów, w tym światowe, polskie i wielkopolskie premiery, koncerty zaliczane do "wydarzeń roku", światowa premierę fonograficzną Serenady na 2 flety i smyczki Romana Palestra z jednym z najwybitniejszych flecistów Pierrem Y. Artaudem oraz Ewą Murawką, nagrania telewizyjne.

Cheung Chau - amerykański dyrygent o chińskich korzeniach, założyciel, Sinfonietty Polonii występuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi w Chinach, USA, Polsce, Niemczech, Szwecji, Finlandii. Absolwent Yale University, New England Conservatory w Bostonie i Royal College of Music w Sztokholmie, dyrygował m. in. orkiestrą Hong Kong Philharmonic w transmitowanym na kilka kontynentów koncercie z okazji 10. rocznicy powrotu Hongkongu do Chin. Cheung Chau jest stałym gościnnym dyrygentem Mongolia Opera Theater w Chinach, a od stycznia 2010 obejmuje również stanowisko dyrektora orkiestry symfonicznej oraz Programu Muzyki Kameralnej w Haverford College w Filadelfii.

Bilety w cenach 30, 25, 20, 16 i 10 zł do nabycia:
w kasie Filharmonii Poznańskiej ul. Wieniawskiego 1
w CIM  ul. Ratajczaka 44 (pon.-pt. g. 10 -19, sob. g. 10 -17, tel. 061 851 96 45), w kasie Kina APOLLO ul. Ratajczaka 18 , w Fundacji Muzycznej APOLLO,  rezerwacja i informacja tel. 0 609 969 666 i 061 867 52 07 codziennie g. 9 - 24) oraz office@fundacjamuzycznaapollo.pl

Bilety dostępne w: