Kolekcja Insita Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie
Projekt Triennale Self -Taught Art INSITA jest międzynarodową, odbywającą się co trzy lata wystawą, organizowaną przez Słowacką Galerię Narodową w Bratysławie, we współpracy z międzynarodowym jury. Od swojego powstania w 1966 roku, jest "wystawą wybranych", stała się szeroko znanym projektem, posiadającym dystynktywny charakter i przesłanie.
Tradycja Triennale w Słowackiej Galerii Narodowej została ustanowiona przez Štefana Tkáča, który jako pierwszy użył terminu insitus art (od łacińskiego: insitus - insita, insitum - wrodzony, instynktowny, prawdziwy, nieszkolony) aby nazwać odwieczne pragnienie ludzi do zabawy i wyrażania myśli w sposób twórczy. Pomimo bardzo dobrego przyjęcia w kręgach lokalnych
i międzynarodowych, tradycja ta, została przerwana w dławiącej atmosferze interwencji wojsk Układu Warszawskiego. Słowacka Galeria Narodowa odbudowała tradycję Triennale w ćwierć wieku później, w bardziej sprzyjającej intelektualnie atmosferze.
W 1994 roku wznowiła odbywające się co trzy lata wystawy, nadając im nazwę INSITA. Idea Triennale została przedefiniowana aby odzwierciedlać nowe międzynarodowe tendencje w badaniach naukowych, teorii i osiągnięciach self-taught art w drugiej połowie dwudziestego wieku. Głównym celem wystawy jest zaprezentowanie Sztuki Naiwnej, Art Brut i Outsider Art. Celem INSITA jest dotarcie do źródła wyobraźni, leżącego poza racjonalnym postrzeganiem i intelektualną analizą.
Dzięki międzynarodowym wystawom INSITA, wyjątkowe prace protagonistów Art Brut i Outsider Art zostały włączone do kolekcji (Cecilie Marková, Zbyněk Semerák, Anna Zemánková, Czechy; Eva Droppová, Słowacja; Kiymet Benita Bock,Turcja/Niemcy; Adam Nidzgórski,Polska/Francja; Vasilij Romanenkov, Rosja; Yeshayahu Scheinfeld, Izrael i wielu innych). Pomimo faktu, że artyści prezentowani w kolekcji posługują się rożnymi środkami wyrazu, mają wiele ze sobą wspólnego - bogatą wyobraźnię, pomysłowość i wielkie poświęcenie.
Kolekcja Słowackiej Galerii Narodowej prezentowana w Galerii "tak" pokazuje polskim odbiorcom wrażliwie postrzeganą, pełną poezji, głębokich myśli i ponadczasowego przesłania sztukę.
Wystawa czynna do 30 listopada. Galeria czynna: pon-pt 12:00-18:00, sob. 10:00-14:00.
Zobacz www.galeriatak.pion.pl