Berlin międzynarodowy
Gosćmi Czasu Kultury będa:
Jerzy Kaczmarek, Lothar Quinkenstein, Daniel Tomczak.
Spotkanie poprowadzi
Marek Wasilewski.
Dyskusja wokół jesiennego numeru Czasu Kultury (4/2009) będzie poswięcona przemianom, jakie nastapiły w Berlinie po zburzeniu muru w 1989 roku. Berlin z miasta podzielonego przez zimna wojnę, ze stolicy NRD [Deutsche Dramatische Republik] przemienił się w wiodaca europejska metropolię, która fascynuje tętniacym w niej życiem i rozwijajaca się kultura. Dzisiejszy Berlin przedstawiamy jako miasto przede wszystkim międzynarodowe, jako przykład interesujacego eksperymentu multikulturowego. Autorzy pisza o ofercie kulturalnej Berlina, jak i na aspektach społecznych życia miasta. W numerze zamieszczamy także obszerny wybór fragmentów literackich dotyczących życia berlińczyków autorstwa niemieckich pisarzy: Tanji Dückers, Norberta Müllera i Jana Faktora.
Jerzy Ł. Kaczmarek (1964) urodzony w Jarocinie, ukończył socjologię na UAM w Poznaniu, pracuje w Instytucie Socjologii UAM. Tłumacz literatury niemieckojęzycznej. Poeta. Inicjator Akcji Droga. Stypendysta DAAD w Mannheim, Bielefeld i Erkner.
Lothar Quinkenstein (1967) urodził się w Bayreuth (Niemcy), studiował germanistykę i etnologię we Fryburgu. Od 1994 roku mieszka w Polsce, obecnie pracuje w Instytucie Filologii Germańskiej UAM w Poznaniu. Publikacje: zbiór opowiadań Nervenharfe (1998), tomik wierszy Beim Stimmen der Saiten (2007). Publikacje w niemieckich i polskich czasopismach literackich. Był stypendystą Willi Decjusza w Krakowie, w Künstlerhaus Schloss Wiepersdorf oraz w Denkmalschmiede Höfgen.
Daniel Tomczak (1977) urodził się w Poznaniu. Absolwent filologii germańskiej UAM, literaturoznawca. Zamieszkały w Poznaniu. Od 1995 prywatnie i naukowo zwiazany z Berlinem. Tłumacz i lektor j. niemieckiego. Publikacje m.in.: Über Friedrich Nietzsche Willen zur Macht und dessen bei Stanisław Przybyszewski, Lingua ac Communitas nr 18.
Zobacz www.bookarest.pl