RO:TORO
RO: TORO to tradycyjne estońskie melodie w wykonaniu dwóch kobiet grających na kobzach, saksofonisty, przy akompaniamencie rockowego gitarzysty oraz szalonego perkusisty grającego na wodnych bębnach- plastikowych misach położonych na łóżku wodnym. Czteroletni zespół wydał dwa albumy CD opatrzone nordycką marką TUTL i tym samym zaczął systematycznie występować na licznych festiwalach muzyki etnicznej zarówno w Estonii jak i za jej granicami. Grupa skupia się głównie na dźwiękach tradycyjnych dud, które równocześnie inspirują jej członków do indywidualnego komponowania. Saksofon i wodna perkusja zapewniają nowoczesny kontrapunkt w stosunku do bazy muzycznej w postaci etnicznych melodii wygrywanych na dudach. Akustycznie rozwinięty RO:TORO ze swym repertuarem gwarantuje niezapomniane doznania muzyczne i czarujące widowisko.
Cätlin Jaago założycielka zespołu- gra na dudach. Jest liderką dwóch wiodących grup folkowych w Estonii (RO:TORO i Vägilased),ukończyła studia na Uniwersytecie w Tartu, gdzie nauczyła się gry na kobzach w ramach Akademii Kultury Viljandi. Została wówczas zaznajomiona z tradycyjnymi technikami i repertuarem dud pochodzącym z muzycznych notacji oraz wcześniejszych utworów. Stała się jedną z najlepszych estońskich artystek grających na tym instrumencie a zarazem wirtuozem, specjalizując się w archaicznym stylu. W jej własnych kompozycjach postanowiła wypróbować możliwości estońskiej kobzy i stworzyła wiele przepięknych ballad.
Marko Mägi jest jazzowym saksofonistą od początku jego kariery. W Viljandi doświadczył silnych związków z muzyką folkową i stało się to momentem przełomowym w jego dalszym ukierunkowaniu muzycznym. Stworzył unikalną równowagę między wirtuozerskimi improwizacjami na saksofonie, a zręcznymi wcięciami bliskimi tradycyjnym intonacjom. jego wkład w twórczość zespołu opiera się na innowacyjnych pomysłach i nowatorskich improwizacjach.
Silver Sepp nie chciał używać nowoczesnej perkusji w zespole uznając to za element nie pasujący do muzyki estońskich dud. Z powodu ubogiej tradycji grania na bębnach w Estonii, postanowił stworzyć swój własny zestaw bębnów, który możemy zakwalifikować jako estoński. Materiały, których używa są niezmiernie łatwe do znalezienia. Na perkusje składa się 6 plastikowych miednic, które okazały się współbrzmieć z dudami (G- dur). W celu wydobycia dźwięku napełnia jedna miskę wodą i umieszcza na niej następną- odwróconą. Melodie, z tak skonstruowanych trzech bębnów, są miłe dla ucha i zarazem bardzo łagodne, a poszczególne dźwięki długie i zaokrąglone. Silver używa także drewnianych desek i na kameralnych koncertach- nastrojonego koła od roweru.
WSTĘP WOLNY!!!