IX Światowy Przegląd Folkloru Integracje 2009

10.08 – 16.08.2009

Ambicją organizatorów jest zaprezentowanie szerokiej publiczności folkloru z rozmaitych stron świata oraz pokazanie, poprzez wspólną zabawę, że kultura ludowa jest atrakcyjna. Tym razem Wielkopolskę odwiedzą goście z Ekwadoru, Rosji, Serbii, Węgier i Mołdawii. Wystąpią także Zespół Pieśni i Tańca "Wiwaty" z Pobiedzisk oraz gospodarze przeglądu, Zespół Tańca Ludowego "Poznań" AWF.

Światowy Przegląd Folkloru "Integracje" odbywa się regularnie w sierpniu już od 2001 roku.  Co roku zaproszonych zostaje pięć zespołów zagranicznych - staramy się, aby każdorazowo były to inne grupy. Tym razem Wielkopolskę odwiedzą goście z Ekwadoru, Rosji, Serbii, Węgier i Mołdawii. Wystąpią także Zespół Pieśni i Tańca "Wiwaty" z Pobiedzisk oraz gospodarze przeglądu, Zespół Tańca Ludowego "Poznań" AWF.
Ideą ŚPF "Integracje" jest umożliwienie kontaktu z kulturą ludową jak największej liczbie widzów, dlatego uczestnicy koncertują w całej Wielkopolsce. Koncerty festiwalowe, poprzedzone przemarszami, odbywają się zazwyczaj w czterech miastach, każdego dnia w innym - w tym roku będą to: Poznań, Leszno, Wronki i Pobiedziska. W ramach festiwalowych  prezentacji organizowana jest również tradycyjna ekumeniczna Msza Święta, podczas której zespoły prezentują pieśni religijne ze swojego obrządku.
W tym roku organizatorzy postanowili wprowadzić innowację w formułę festiwalu. Po raz pierwszy publiczność będzie nie tylko podziwiać występy uczestników przeglądu, ale także będzie miała szansę nauczyć się wielkopolskiego tańca "Marynia". W sobotę 15 sierpnia w samo południe uczestnicy festiwalu zaproszą mieszkańców Poznania do wspólnego tańca. Oprócz tego, przewidziane są inne atrakcje przygotowane przez poznańskie firmy.    
Od czterech lat program festiwalu jest uatrakcyjniany przez prezentację sportów tradycyjnych, które opracowane zostały na nowo przez profesora Wojciecha Lipońskiego. Na poznańskiej Malcie przedstawiane są gry tradycyjne, po czym, przy współudziale zaproszonych zespołów, odbywają się mistrzostwa gry w "pierścieniówkę". Warto zaznaczyć, że to na tym festiwalu zorganizowane zostały pierwsze tego typu mistrzostwa w Polsce.
Koncert finałowy festiwalu jest bez wątpienia najbardziej atrakcyjną częścią przeglądu.  Jest to pieczołowicie reżyserowane, para teatralne przedsięwzięcie, każdego roku odbywające się w którymś z magicznych miejsc Poznania. W zeszłym roku gościliśmy  na  Placu Wolności, a podczas poprzednich edycji przeglądu koncerty te odbyły się na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, Starego Browaru, na Malcie, Starym Rynku oraz w Parku Sołackim. Tego lata wystąpimy w Parku Wieniawskiego przy ulicy Fredry. W koncercie wykorzystywane są najlepsze fragmenty programu poszczególnych zespołów, które połączone w całość robią niezwykłe wrażenie.
W imprezie biorą udział grupy dorosłe,  tańczące, śpiewające, z muzyką na żywo. Uczestnikom zapewniamy transport podczas festiwalu, wyżywienie i nocleg w dwu-trzy osobowych pokojach w domu studenckim AWF. Podczas przeglądu uruchamiany jest także klub festiwalowy, w którym co wieczór odbywają się integracyjne wieczory narodowe, każdego dnia organizowane przez inny zespół, służące lepszemu wzajemnemu poznaniu kultury i zwyczajów danego kraju.

PROGRAM

10.08.2009 godz. 18:00 - Park Wilsona - koncert inauguracyjny;

15.08.2009 godz. 12:00 - Stary Rynek  - nauka tańca ludowego;

16.08.2009 godz. 21:00 - Park Wieniawskiego - koncert finałowy.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kulturalne Trzeciego Wieku, Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego

Zobacz festiwal.awf.poznan.pl/