Wystawa pt. Romek Strzałkowski
Wystawa jako jedna z nielicznych w pełni poświęcona jest najmłodszej ofierze poznańskiego "krwawego czwartku" - 13-letniemu Romkowi Strzałkowskiemu. Do jej powstania przyczyniło się odnalezienie w zbiorach Muzeum im. ks. J. Jarzębowskiego w Licheniu Starym nieznanych dotąd dokumentów z życia rodziny Strzałkowskich.
Do Polski dotarły one z Wielkiej Brytanii, z Muzeum Księży Marianów w Fawley Cort, założonego w 1953 roku przez księdza Józefa Jarzębowskiego. Tam właśnie w latach 1959-2006 przechowywana była przestrzelona koszula Romka Strzałkowskiego, obecnie prezentowana na stałej ekspozycji Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. Na wystawie obejrzeć można m.in. nieznaną korespondencję Anny Strzałkowskiej z Polonią w Anglii. Wystawa czynna będzie do 31 sierpnia 2009 roku.
Otwarcie wystawy pt. Romek Strzałkowski, autorstwa Kingi Przyborowskiej i Barbary Fabiańskiej - 26 czerwca, godz. 16.00. Wernisaż połączony będzie z promocją książki Kingi Przyborowskiej Poznańskie procesy 1956: "Proces trzech".
Książka Poznańskie procesy 1956: "Proces trzech", wydana przez Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu, jest pierwszą monografią o jednym z głównych procesów poznańskich. Publikacja pokazuje, jak doszło do pierwszego, najbardziej kontrowersyjnego procesu - tzw. "Procesu trzech" - w sprawie pobicia ze skutkiem śmiertelnym Zygmunta Izdebnego. Analizuje przebieg śledztwa i procesu sądowego, przedstawia sylwetki skazanych, Józefa Foltynowicza, Jerzego Sroki i Kazimierza Żurka oraz ich dalsze losy.