"Żywy skansen" - impreza plenerowa
"Żywy skansen" - w tym roku odbędzie się 23. edycja - tradycyjnie odbywa się w pierwszą niedzielę lipca. Ma ona za zadanie przybliżenie tych sfer życia wsi, które uległy zapomnieniu bądź stały się marginesem współczesnego życia...
Tradycyjne rzemiosło - garncarstwo, garbarstwo, szczotkarstwo, szewstwo; rękodzieło - rzeźba w drewnie, plecionki ze słomy, wycinanki z papieru, różnego rodzaju hafty (snutkowy, frywolitkowy); zajęcia gospodarskie i domowe - przędzenie na kołowrotku i przęślicy, tkanie na krosnach, ubijanie masła, pieczenie chleba; przybliżanie specyfiki tradycyjnej kuchni. Zapraszanym twórcom dajemy okazję do zaprezentowania swojego warsztatu pracy i swoich wyrobów oraz podzielenia się swoja wiedzą. Stwarzamy wrażenie "przeniesienia w czasie" umiejscawiając prezentacje w zabytkowych wnętrzach: chałupach, warsztatach, budynkach gospodarskich oraz używając tradycyjnych narzędzi. Centralny plac wsi jest miejscem odbywania się jarmarku - w tej części współorganizatorem jest Stowarzyszenie Światowid z Łubowa.
Istotnym elementem całodniowych pokazów są występy zespołów folklorystycznych prezentujących różnorodność strojów, tańców, przyśpiewek i zwyczajów wielkopolskich. W tym roku zaprosiliśmy: Zespół Regionalny "Pałuki" z Kcyni, Zespół Folklorystyczny "Borkowiacy" z Borku Wielkopolskiego, Zespół Pieśni i Tańca "Wiwaty" z Pobiedzisk. Ze spektaklem "Zakręcone koło fortuny" specjalnie dla dzieci wystąpi Teatr Variaté.
Na wydarzenie zaprasza Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy