II Festiwal Ethno Port

12.06 – 14.06.2009

Na drugiej edycji imprezy wystąpią Mari Boine, Iva Bittowa, Transglobal Underground, Taraf De Haidouks, Djivan Gasparyan, Habib Koité i Houria Aïchi & L'Hijâz'Car.

12.06. 19.00
SLOWINSKA.ART.PL /Polska/ - scena
IVA BITTOVÁ & LISA MOORE /Czechy / USA/ - namiot
MARI BOINE /Norwegia/ - scena
13.06.09 17.00
ALAMUT /Polska/ - namiot
DJIVAN GASPARYAN /Armenia/ - namiot
TARAF DE HAIDOUKS /Rumunia/ - scena
TRANSGLOBAL UNDERGROUND /Wielka Brytania/ - scena
14.06. 19.00
ŻYWIOŁAK /Polska/ - scena
HABIB KOITÉ & BAMADA /Malia/ - scena
HOURIA AÏCHI & L'HIJÂZ'CAR /Algieria /Francja/ - namiot

Żywiołak powstał w wyniku spotkania dwóch pasjonatów nurtów muzycznych, określanych jako heavy-folk, biometal, folkmetal czy też hard-folk: Roberta Jaworskiego (ich troLe, Kapela ze Wsi Warszawa) oraz Roberta Wasilewskiego (Open Folk). Ich motywem przewodnim jest "demonologia ludowa"; świat słowiańskiej mitologii, który przetrwał w folkorze.

Mari Boine mieszka na północy Norwegii, należy do ludu Sámi., w którym ciągle żywa jest rytmiczna forma śpiewu - tzw. joikowanie. Artysta przejęła wiele z tradycji, w której wyrosła, jej twórczość jednak zaciera granice między muzyką świata, folkiem, jazzem czy rockiem.

Iva Bittowa - charyzmatyczna czeska wokalistka i skrzypaczka łączy w niekonwencjonalny sposób dorobek współczesnej muzyki rockowej i awangardowej z melodyką i estetyką słowiańskiego folku. Artysta fenomenalnie "bawi się" swoim głosem, a jej koncerty to niezwykłe hipnotyzujące spektakle.

Transglobal Underground - muzyka tej brytyjskiej grupy, określana często jako "world fusion" bądź "etno techno", to żywiołowa mieszanka muzyki azjatyckiej, afrykańskiej i indyjskiej oraz house'u, drum'n'bassu i techno. "Jeśli Londyn jest miastem globalnym - czytamy w recenzji ich płyty Moonshout - to ta płyta jest ścieżką dźwiękową tego miasta".

Taraf de Haidouks ("kapela zbójców") to żywiołowy zespół rumuński, którego członkowie mają od 22 do 79 lat. Grupa powstała jako 12-osoby zespół, później, w różnych konfiguracjach, jej skład sięgał nawet 30 osób. W 2002 roku otrzymali nagrodę World Music Award przyznawaną przez BCC. Występowali z Yehudim Menuhinem oraz Kronos Quartet. Zespół zręcznie przeplata gatunki muzyczne: muzykę weselną, ballady skrzypcowe, jazz, muzykę klasyczną i pop.

Djivan Gasparyan z Armenii to niekwestionowany mistrz tradycyjnego nastrumentu - duduk (instrument dęty drewniany). Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród muzycznych, koncertował m.in. Peterem Gabrielem i stworzył niezapomniana muzykę do filmów: "Ostatnie kuszenie Chrystusa" oraz "Gladiator".

Alamut zadebiutował w 2007 roku płytą, na której muzyka world subtelnie miesza się z alternatywnym jazzem i elektroniką. Brzmieniem nawiązywała do etnoakustycznych serii wydawnictwa ECM, TZADIK, czy DOUBLEMOON.

Habib Koité z Mali jest potomkiem rodu, który ma za sobą 800 lat historii. Wywodzi się w prostej linii od griotów Khassonk, opowiadaczy historii, dzięki którym przetrwała tradycja ustna. Dziś Koité jest znany ze swojego unikalnego stylu gry na gitarze. Jego muzyka łączy tradycję muzyczną Mali oraz bluesa i flamenco. Jego nauczycielem był mistrz muzyki afrokubańskiej, Khalilou Traoré. Koité korzysta z całej gamy rytmów Mali.
Artysta jest laureatem wielu nagród, m.in.: Kora Award i afrykańskiej Grammy dla najlepszego artysty z Afryki Zachodniej.

Houria Aïchi reprezentuje Berberów mówiących dialektem Shawiya, a zamieszkujących rejon gór Atlasu (północno-wschodnia Algieria). Jako dziecko uczyła się od swojej babki tradycyjnych pieśni i technik śpiewu. W jej repertuarze jest wiele świętych utworów, który wykonuje z towarzyszeniem tradycyjnych instrumentów: bandir oraz gasba.

Zobacz www.ethnoport.pl