Spotkanie z prof. Markiem Hendrykowskim i promocja książki pt."Komeda"

09.06.2009
18:00

Księgarnia Bookarest i Wydawnictwo Miejskie zapraszają na spotkanie z prof. Markiem Hendrykowskim i promocję książki "KOMEDA".

Czarodziej modern jazzu. Miał niezwykłą charyzmę. Ludzie, którzy go bliżej znali, zgodnie podkreślają, że był kimś absolutnie wyjątkowym jako człowiek i jako twórca. Polski jazz lat 50. i 60. ma dzisiaj jego sylwetkę i jego twarz. Nie chodzi tu o którąkolwiek z melodii, ani o żaden ze standardów, które skomponował. Idzie o muzykę jako wyższą wartość: muzykę osobistą, jak ją nazywał, czyli taką, która każdy dźwięk i każdą przestrzeń pomiędzy dźwiękami czyni działaniem artysty świadomego, iż jest to jego własna muzyka.
Monografię poświęconą najsłynniejszemu polskiemu jazzmanowi, Krzysztofowi Komedzie Wydawnictwo Miejskie opublikowało w 40. rocznicę jego śmierci. To dobry czas na przypomnienie tej sylwetki, zarówno Poznaniowi, w którym się urodził i studiował, Wielkopolanom, wśród których dojrzewał i wszystkim, którzy kojarzą go niekiedy tylko z kołysanką do filmu "DzieckoRosemary".
Książka jest bogato ilustrowana, na końcu oprócz kalendarium życia artysty znajduje się: dyskografia, rejestr kompozycji oraz po raz pierwszy kompletna filmografia wszystkich dzieł filmowych, do których skomponował muzykę.

Marek Hendrykowski - urodzony w 1948 roku. Znawca dziejów kina i sztuki filmowej, profesor zwyczajny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, twórca poznańskiej szkoły filmoznawczej, kierownik Zakładu Filmu i Telewizji na poznańskiej polonistyce. Autor wielu cenionych książek m.in. Słowo w filmie, Słownik terminów filmowych, Autor w filmie, Sztuka krótkiego metrażu, Język ruchomych obrazów, Historia filmowego Oskara. W 1988 roku przebywał na stypendium naukowym w USA, gdzie zwiedział tamtejsze ośrodki produkcji filmowej. Od 2003 roku redaktor naczelny międzynarodowego czasopisma Images. W 2000 roku w zbiorach paryskiego archiwum filmowego dokonał wraz z żoną, prof. Małgorzatą Hendrykowską, sensacyjnego odkrycia: znaleźli i zidentyfikowali najstarszy z zachowanych polskich filmów, fabularyzowany dokument aktorski ,Pruska kultura z 1908 roku.

Spotkanie poprowadzi Ewa Obrębowska-Piasecka.

W dniu spotkania, przy zakupie książki, będzie można otrzymać płytę z muzyką Komedy! "Płyta zawiera unikatowe, niepublikowane wcześniej nagrania, których dokonano w studiu Polskiego Radia, w Poznaniu, w latach 1956-57"

Zobacz www.poznan.pl/mim/public/wm/pages.html?co=list&id=5793&instance=1017&lang=pl&lhs=wm&rhs=publications