Interaktywny plac zabaw
Interaktywny Plac Zabaw to fascynująca galeria sztuki dla najmłodszych, w której w przeciwieństwie do tradycyjnego muzeum, należy dotykać, badać, eksperymentować, aby poznać działanie zamieszczonych eksponatów. Zresztą eksponaty to może nie jest adekwatne słowo określające znajdujące na wystawie zabawki świetlne: wykonane z tworzywa miecze, świecące kule czy pozornie zwyczajne kamienie, fragmenty kory i trawy, które po dotknięciu przesyłają odpowiednie sygnały do komputera uruchamiając wielkoformatową projekcję wizualno-dźwiękową.
Celem projektu jest przybliżenie zagadnień współczesnej sztuki, kultury audiowizualnej, mediów i technologii komunikacji poprzez zabawę i różnego rodzaju zajęcia warsztatowe prowadzone przez artystów, kuratorów i pedagogów. Począwszy od marca 2008 roku Przedszkole mediów jest realizowane jako projekt ciągły w przestrzeniach galerii i pracowni Centrum Sztuki WRO przy ulicy Widok 7.
Podczas zajęć wykorzystywane są współczesne narzędzia kreacji i komunikacji, takie jak komputer z peryferiami, telefon, kamera, aparat cyfrowy, systemy detekcji ruchu, systemy transmisji obrazu i dźwięku, cyfrowa rejestracja i obróbka, animacja czy druk.
Jednym z najważniejszych aspektów Interaktywnego placu zabaw jest jego wielopoziomowy, nowatorski i edukacyjny charakter. Oprócz wykorzystanych tu zaawansowanych technologii bazujących na detekcji ruchu, autorskich rozwiązań programistycznych i specjalnie opracowanych interfejsów, istotne jest partnerskie podejście do dzieci jako odbiorców sztuki współczesnej. Dlatego wystawa została doskonale przyjęta przez publiczność i krytykę, doceniającą sposób w jaki poprzez twórczą zabawę dzieci wchodzą w świat sztuki (http://wrocenter.pl/przedszkolemediow).
Wystawa prezentowana w ramach 17. Biennale Sztuki dla Dziecka składa się z 4 części wprowadzających kolejno zagadnienia i pojęcia współczesnej plastyki, sztuki audiowizualnej oraz zaaranżowanej salki kinowej wraz z zestawem historycznych animacji filmowych polskich twórców.
MALOWANIE ŚWIATŁEM to wspaniała zabawa świecącymi przyrządami: latarkami, mieczami, kulami. Przy ich pomocy dzieci mogą stworzyć na wielkim ekranie barwne wizualizacje. Ich gesty zostają przełożone na zmieniający się dźwięk i barwny obraz. Za pomocą specjalnego oprogramowania informacja o historii ruchu zostaje w interaktywny sposób przełożona na obraz i dźwięk. Na ekranie pojawiają się kształty wielkością i kolorem odpowiadające wprawionym w ruch narzędziom świetlnym
Zabawa graficzna PERSPEKTYWA - to animacja i kolorowe plansze. Manipulując ruchomymi elementami, dzieci zmieniają ich kontekst w przestrzeni i poznają zasady perspektywy. Plansze z ruchomymi elementami montowane na przygotowanym prostopadłościanie. Ruchome elementy mogą być umieszczane przez dzieci w pozycjach sytuujących je na różnych planach perspektywicznych.
W kolejnej części wystawy, nazwanej FAKTURY zwiedzający bawią się elementami zaczerpniętymi z natury: kamieniami, wodą, trawą, parą wodną i korą drzewną. Za pomocą czujników ruchu, poprzez dotykanie kolejnych "eksponatów" tworzą na wielkim ekranie wizualno-dźwiękowe animacje. System detekcji ruchu rejestruje gesty dłoni położonej na jednej z pięciu powierzchni, a po przesłaniu sygnału do komputera uruchamia wielkoformatową projekcję wizualno-dźwiękową. Na ekranie pojawiają się animacje złożone z kombinacji różnych fotografii natury tworząc wspaniały inicjowany przez dzieci ciąg obrazów. W zależności od dotkanych przedmiotów, tempa ruchu na ekranie zmienia się sceneria.
Czwartą częścią wystawy jest KINO, a w nim zestaw klasycznych animacji, wyselekcjonowany przez kuratorów WRO. Kino jest rodzajem chillout-room z siedziskami na podłodze, dzięki któremu dzieci - zwłaszcza większe grupy - mogą oczekiwać na dostęp do instalacji w interaktywnej części wystawy, lub odpocząć przy końcu zwiedzania. Jednocześnie - poza walorami funkcjonalnymi - wybrane animacje stanowią merytoryczne uzupełnienie pozostałej części ekspozycji. Instalacja przybliża małym widzom pojęcia związane ze sztuką animacji.
Bilety 5 zł (kasa CK Zamek, 11:00-19:00)
31 maja, godz. 11:00-19:00;
1-5 czerwca, godz. 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 17:00, 18:00;
6 czerwca, godz. 10:00-17:00.
Zobacz www.csdpoznan.pl