Dwa oblicza - muzyką, słowem i tańcem ukazane
Na wyjątkową opowieść muzyczną o dwóch obliczach natury ludzkiej, muzyki, kultury, z muzyką Mozarta i Strawińskiego zaprasza Sinfonietta Polonia. Wstęp wolny!
Najmłodszych uczestników czekają liczne dodatkowe atrakcje.
Wystąpią: chińska skrzypaczka Ying Zhang i altowiolista z Filharmonii Berlińskiej Ulrich Knörzer, Sinfonietta Polonia, Grupa Teatralna SPONTAN i uczennice Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu. Dyryguje Cheung Chau. Inscenizacja - Romuald Witczak, choreografia Mirosław Różalski
W programie
W. A. Mozart - Symfonia koncertująca Es-dur na skrzypce, altówkę i wiolonczele, KV 364, I. Strawinski - Historia żołnierza - PREMIERA!
Wydarzenie to będzie koncertem w swojej pierwszej części, a opowieścią muzyczną - graną, mówioną, tańczoną w drugiej. W dwóch zupełnie odmiennych dziełach ukazane zostaną dwa oblicza muzyki, kultury, dwoistej natury człowieka, toczącego walkę między tkwiącymi w nim dobrem i złem, pragnieniem miłości, a chciwością.
W "Symfonii koncertującej na skrzypce, altówkę i orkiestrę" W. A. Mozarta z Sinfoniettą Polonią wystąpi duet wspaniałych solistów - artystyczne małżeństwo Ying Zhang i Ulrich Knörzer.
U rodzona w Szanghaju koncertmistrzyni Staatskapelle Halle - Ying Zhang, studiowała w Shanghai Conservatory of Music, die Hochschule für Musik Köln, die Herbert von Karajan Stiftung i w Akademie der Künste w Berlinie. Kształciła się m. in. Daniela Stabrawy.
Ulrich Knörzer, trzykrotny laureat pierwszej nagrody w ogólnoniemieckich konkursach muzycznych, nagrodzony cenną altówką przez Deutsche Stiftung Musikleben, stypendysta Lufthansy, studiował w Kolonii u Rainera Mooga, a następnie u Karen Tuttle w Nowym Jorku. Wystąpił z Julliard Symphony Orchestra w Allice Tully Hall w Lincoln Center. Zwyciężył kilka konkursów muzyki kameralnej jako członek Mannheimer String Quartet, m. in. w Evian we Francji oraz Deutscher Musikwettbewerb w Bonn. Od 1990 roku jest członkiem Filharmonii Berlińskiej oraz Scharoun Ensemble Berlin a od 1999 roku zajmuje także stanowisko profesora altówki w Universität der Künste Berlin.
"Historię żołnierza" Igora Strawinskiego można porównać do "Małego Księcia" Antoin'a de Saint Exupéry'ego. Baśniowe libretto Charlesa Ramuza, w błyskotliwym, tryskającym humorem tłumaczeniu Jiuliana Tuwima, to pozornie opowieść dla dzieci o żołnierzu tułaczu i jego przygodach. Kuszony i zwodzony przez diabła, trochę naiwny bohater, dokonuje w swoim życiu ważnych wyborów i ponosi ich konsekwencje. Jego dylematy i decyzje, walka dobra ze złem, jaka się w nim nieustannie toczy, to problemy przed którymi staje każdy z nas. Lekka i dowcipna opowieść mówi o prawdach uniwersalnych i rozumiana będzie przez słuchaczy na miarę ich wieku, własnej dojrzałości i wrażliwości. Dlatego gorąco polecamy to przedstawienie młodzieży, ale również rodzicom z dziećmi, a także najbardziej sędziwym słuchaczom, którzy - podobnie jak żołnierz tułacz, już przeżyli rezultaty swoich najważniejszych wyborów. Fantastyczna i wymagająca wielkiego kunsztu wykonawczego muzyka Igora Strawinskiego, pełni rolę równorzędną słowu.
Wystąpią soliści Sinfonietty Polonii, Grupa Teatralna SPONTAN z Kolegium Karkonoskiego oraz uczennice Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu - Weronika Stroińska i Agata Kaźmierowska. Inscenizacja: Romuald Witczak, choreografia: Mirosław Różalski.
Koncert poprowadzi Cheung Chau, dyrektor Sinfonietty Polonii i dyrektor muzyczny Georgia Southern Symphony. Absolwent prestiżowych uczelni amerykańskich - Yale University i New England Conservatory w Bostonie, gościnny dyrygent Mongolia Opera Theater w Chinach, jest laureatem wielu konkursów muzycznych. Dyrygował transmitowanym przez wiele stacji telewizyjnych na cały świat koncertem jubileuszowym z okazji powrotu Hongkongu do Chin.
Zobacz www.sinfoniettapolonia.pl