Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprasza na piętnasty Wieczór Historyczny w piątek 22 maja 2009 roku o godz. 18.00 do Urzędu Miasta Luboń przy pl. Edmunda Bojanowskiego 2. Impreza odbywa się w ramach cyklu 55 wydarzeń na 55-lecie miasta przygotowywanych przez Urząd Miasta Luboń.

W pierwszej części wieczoru, w holu, odbędzie się spotkanie na wystawie historycznej "Luboń na dawnych mapach i pocztówkach. Cz. II". Jest ona kontynuacją ekspozycji prezentowanej w Urzędzie Miasta na przełomie 2005 i 2006 roku. Zainteresowanie wystawą mieszkańców naszego miasta było wtedy ogromne i z tego też względu powstał zamysł kontynuowania przedsięwzięcia, a także wydania albumu z dawnymi pocztówkami (w większości zupełnie nieznanymi). W tym roku obchodzimy 55-lecie uzyskania przez Luboń praw miejskich i okazja ta stałą się pretekstem do realizacji wcześniejszych zamierzeń. Premiera niewielkiego albumu towarzyszącemu wystawie planowana jest na czerwiec.

Sekcja Historyczna TMML przygotowała również pięć Wieczorów Historycznych traktujących o różnych aspektach historii naszego miasta, także w nieco w szerszym kontekście. Zaproszeni prelegenci są nie tylko autorytetami w swoich dziedzinach mogącymi pochwalić się pokaźnym dorobkiem publikacyjnym, ale co ważne, są także pasjonatami.

Gościem pierwszego spotkania cyklu będzie Adam Pleskaczyński, znany i ceniony popularyzator historii, który od lat z niezrównanym zaangażowaniem zajmuje się odkrywaniem tajemnic z przeszłości Poznania i Wielkopolski. Wygłosi on w sali sesyjnej wykład "Zbrodnia i kara. Dawniej i dziś", podczas którego zaprezentuje wiele interesujących szczegółów m.in. z kryminalnych dziejów dawnego Lubonia, Żabikowa oraz Lasku.

Adam Pleskaczyński jest historykiem, publicystą, producentem filmowym; z zamiłowania ornitologiem i eksploratorem najdzikszych zakątków Azji. Czas dzieli pomiędzy Poznaniem, o którym napisał pięć książek i zrealizował szereg programów telewizyjnych oraz Azją Wschodnią i obszarem Pacyfiku, o których nakręcił kilka filmów dokumentalnych i napisał kilkadziesiąt artykułów. Jako autor posnanianów zasłynął z kultowego już "Podręcznika Poznańczyka albo 250 dowodów wyższości Poznania nad resztą świata" (2002) oraz bezprecedensowej "Kryminalnej Historii Poznania" (2008). W działalności badawczej specjalizuje się w dziejach Armii Czerwonej; prowadził pionierskie wyprawy do papuaskich plemion w Dolinie Abemy w Irian Jaya (1994, 1997), eksplorował terytoria plemienne Sareiket w Archipelagu Mentawai na Sumatrze (1995), indyjskiego stanu Chhattisgarh (2002) oraz w rejonie "Złotego Trójkąta" na pograniczu Birmy, Laosu i Tajlandii (1993-2007).

Już teraz zapraszamy też na szesnasty Wieczór Historyczny, który odbędzie się w piątek 19 czerwca 2009 roku. Gościem będzie prof. Jan Skuratowicz, który opowie o dawnej architekturze Lubonia.

Zobacz www.tmmlsh.pl