Powiększ tekst
plakat

Poznań Poetów

18.05 – 24.05.2009
CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
Wstęp wolny
Opis

Cechą charakterystyczną festiwalu jest z jednej strony powaga (wieczory autorskie w klasycznym wydaniu, poprzedzone wprowadzeniem, kompetentnie moderowane; seminaria i sesje krytyczno-literackie na aktualne, ważne tematy, odbywające się z udziałem znaczących przedstawicieli środowiska), z drugiej ludyczność (działania plastyczne w przestrzenia miasta, happeningi, koncerty, program performatywny).

Nie inaczej będzie i tym razem.
W planie serio zaplanowane są spotkania z kluczowymi poetami ostatniego dwudziestolecia (Krystyna Miłobędzka, Andrzej Sosnowski, Piotr Sommer, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki... ), a także twórcami zapowiadającymi się, sesja literaturoznawcza Literatura 1989-2009: estetyka i aksjologia (zorganizowana wspólnie z Instytutem Filologii Polskiej UAM), dyskusje (w tym międzynarodowa z udziałem autorów z Białorusi, Czech i Ukrainy, na temat Wielkiej Zmiany w naszej części Europy). Zależy nam również na tym, aby zainteresować poezją licealistów i studentów - stąd specjalne lekcje i zajęcia poetyckie na uniwersytecie i w szkołach. Temu samemu służyć będą dwa numery gazety literackiej. Rozstrzygnięty zostanie konkurs na książkę poetycką im. Klemensa Janickiego.
W planie buffo - seria akcentów sportowych (debata, konkurs na wiersz o tematyce piłkarskiej, mecz), program performatywny, koncerty (Budyń i Sprawcy Rzepaku oraz zespół Iwona), a także akcje plastyczne w przestrzeni miasta. Grupa Starter zaprojektuje papier, w który pakowne będą ciasta i pieczywo w kilkudziesięciu poznańskich cukierniach. Papier pokryty będzie wierszami oraz rysunkami, dla których inspiracją jest twórczość Antoniego Janaszka (ur. w 1897 roku w Poznaniu, zm. 1939) - poety, futurysty. Jego debiutancki tomik Buża w karafce wydany został nakładem Wydawnictwa Poznańskiego w 1921 roku,  kolejny - Żale w całości zaginął. Postać i twórczość poety przybliży wystawa w Holu Wielkim CK Zamek. Grupa 4! (Jakub Jasiakiewicz, Marcin Gwiazdowski, Michał Grochowiak) przygotowuje projekt Pozycja (czyli Co widzi Mickiewicz). Będzie można również wziąć udział w akcji "Środki", zamiarem jej autorów jest subtelne zaintrygowanie podróżnych komunikacji miejskiej przy pomocy fragmentów literackich.
Kuratorem "Poznania Poetów" jest prof. Piotr Śliwiński (UAM), jeden z najwybitniejszych znawców polskiej poezji współczesnej.

Szczegółowy program festiwalu TUTAJ

Drukuj tekst
Pokaż kod QR