W programie festiwalu różnorodna muzyka wybranych regionów Europy. Wystąpią m.in. wybitni artyści z Węgier, Bretanii, Słowacji i z Łemkowszyzny.
8.05. g. 20 Dom Bretanii
Koncert Dzwony niebios, węgierskie pieśni religijne z Mołdawii.
Andrea Navratil, László Demeter i József Szedlak.
Artyści wykonają religijne pieśni ludu Czango, węgierskiej mniejszości, która żyje w Mołdawii należącej dziś do Rumunii. Kultura i sztuka tradycyjna tego ludu przechowała unikalne elementy dawnej homogenicznej kultury średniowiecznej Europy. Są to pieśni, modlitwy, wierzenia i tańce. Pieśni te związane z najważniejszymi świętami w roku, zawierają elementy zarówno tradycji chrześcijańskiej jak i pogańskiej i były wykonywane w kościele podczas liturgii jak i w domu. Pieśniom towarzyszy akompaniament m.in. na kobozie, instrumencie spokrewnionym z lutnią.
Bilety: bezpłatne wejściówki do odebrania w Domu Bretanii na tydzień przed koncertem.
9.05. g. 10 Dom Bretanii
Spotkanie z artystami z Węgier na temat ludu Czango i jego tradycji.
9.05. g. 11.30 Dom Bretanii
Spotkanie z Erikiem Marchandem na temat pieśni bretońskich, które są prawdziwym skarbcem bretońskiej tradycji ludowej.
9.05. g. 17 Dziedziniec Zamku
Koncert zespołu Zurgo z Węgier.
Artyści grają muzykę ludu Czango, wykonując ją z dbałością o oryginalne wzorce, które dzięki ich żywiołowym interpretacjom, zyskują całkowicie współczesną energię. Misją grupy jest ocalenie muzycznej tradycji Czango i przekazanie jej następnym pokoleniom. W 2007 roku zespół Zurgo otrzymał prestiżową węgierską nagrodę im. Beli Bartoka. Kunszt węgierskich artystów doceniła publiczność polska festiwali Rozstaje w Krakowie, Skrzyżowanie kultur w Warszawie i Pieśń naszych korzeni w Jarosławiu.
9.05. g. 19 Dziedziniec Zamku
Koncert trio Erik Marchand/Jacques Pellen/Jacky Molard z Bretanii.
Trio trzech muzycznych mistrzów: Jacques Pellen to wybitny gitarzysta jazzowy i kompozytor czerpiący z bretońskiej tradycji muzycznej, założyciel i lider Celtyckiej Procesji, muzycznego laboratorium, w którym grali m.in. Riccardo del Fra, Paolo Fresu, Didier Lockwood, Kristen Noguès i wielu innych znakomitych muzyków. Erik Marchand to pełen temperamentu śpiewak, znany z arcyciekawych projektów realizowanych z muzykami z Bałkanów, Afryki, Turcji i Sardynii. Jacky Molard to skrzypek, mistrz muzycznej improwizacji. Spotkanie tych trzech indywidualności bretońskiej sceny muzycznej to prawdziwe wydarzenie artystyczne.
Bilety: Wstęp na dziedziniec Zamku po zakupie biletu w cenie 10 zł
Od godz. 21 zapraszamy do Klubu Festiwalowego w jurcie rozstawionej przy Baraku Kultury (ul. Grunwaldzka 55).
10.05. g. 18 Dziedziniec Zamku
Koncert Julii Doszny
Julia Doszna jest pieśniarką łemkowską obdarzoną fascynującym głosem i niezwykłą osobowością. Śpiewanie jest dla niej modlitwą, wewnętrzną potrzebą, nawet przymusem. Jest rozmową o Łemkach, ich miłości do Boga, ludzi i ziemi. W jej repertuarze znajdują się ludowe pieśni liryczne, religijne i obrzędowe. Doszna występowała na wielu scenach w Polsce, Kanadzie, USA, Niemczech, Rosji, Ukrainie... W śpiewie stara się zachować wszystkie charakterystyczne dla łemkowskiej melodyki cechy: czardaszowe rytmy, przeciągania, zawodzenia. Artystka wystąpi z akompaniamentem gitarzysty Krzysztofa Pietruchy.
10.05. g. 20 Dziedziniec Zamku
Koncert zespołu Muzička ze Słowacji.
Muzička to muzyczny ogień ze Słowacji. Usłyszymy słowackie góralskie pieśni towarzyszące ludziom od chrzcin do pogrzebu. Zespół Muzička występował kilkakrotnie w Polsce m.in. z kapelą Trebunie Tutki. Występy Muzički są bardzo żywiołowe i entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność.
Koncerty poprowadzi Jacek Hałas,
muzykant, śpiewak, tancerz, niespokojny duch. Współtwórca formacji muzycznych Bractwo Ubogich, Muzykanci, Lautari, Kapela Hałasów, uczestnik wielu projektów muzycznych i teatralnych. Trzykrotny laureat Folkowego Fonogramu Roku prestiżowej nagrody Polskiego Radia.
Wstęp na dziedziniec Zamku po zakupie biletu w cenie 10 zł.
Zobacz www.dombretanii.org.pl