Powiększ tekst

Seminarium i wystawa Kształtowanie zachodniej granicy Polski w 1919 roku

16.03 – 27.03.2009
Sala Herbowa Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, al. Niepodległości 16, Poznań
Wstęp wolny
Opis

W Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbędzie się seminarium, poświęcone kształtowaniu zachodniej granicy Polski w 1919 roku. Kluczowym punktem sesji będzie otwarcie wystawy opracowań kartograficznych i dokumentacji geodezyjnej. Ekspozycję można zwiedzać także w kolejne dni, od 17 do 27 marca 2009 w godzinach od 8.00 do 15.00 w holu Urzędu Wojewódzkiego.

Wystawa i seminarium wpisują się w kalendarz obchodów 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Wojewoda Wielkopolski - Piotr Florek i Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Marek Woźniak. Głównym organizatorem seminarium i wystawy jest Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Geodetów Polskich, natomiast współorganizatorami są m.in.: Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe Rolnictwa i PR-S w Szreniawie oraz Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ.

Tematyka seminarium, zatytułowanego "Kształtowanie zachodniej granicy odrodzonego Państwa Polskiego na przykładzie Wielkopolski", obejmuje zagadnienia formowania granicy Rzeczpospolitej podczas Konferencji Paryskiej. W trakcie obrad zostanie podkreślony fakt, że zarówno powstańcy jak i dyplomaci mieli wpływ na kształt ówczesnych granic Polski, ale w znacznej mierze przyczynili się do tego geodeci i kartografowie.

Prelegenci opowiedzą o dokumentacji geodezyjnej znajdującej się w Powiatowych Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej, przechowywaniu materiałów archiwalnych i oznaczeniach granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym. Przedstawiony zostanie przedruk artykułu inż. Stanisława Chmielewicza o kartografii w Powstaniu Wielkopolskim. Ostatni punkt sympozjum stanowić będzie otwarcie wystawy. Zaprezentowane zostaną opracowania kartograficzne małoskalowe przebiegu granicy zachodniej Polski, dokumentacja geodezyjna przebiegu granicy oraz zdjęcia i opisy znaków granicznych.

Program seminarium:

11.00 - 11.15 Otwarcie seminarium

11.15 -  11.45 Kształtowanie się granic zachodnich w świetle obrad Konferencji Paryskiej w 1919 roku - prelegent: Marek Rezler

11.45 - 12.30 Dokumentacja geodezyjna związana z przebiegiem granicy zachodniej Polski na przykładzie Wielkopolski w powiatach chodzieskim, czarnkowskim, międzychodzkim i ostrowskim - prelegentka: Lidia Danielewska (Wielkopolski Urząd Wojewódzki)

12.30 - 13.00 Przechowywanie i digitalizacja materiałów archiwalnych dotyczących Powstania Wielkopolskiego - prelegent: Henryk Krystek (Archiwum Państwowe w Poznaniu)

13.00 - 13.10 Kartografia w Powstaniu Wielkopolskim - komunikat

13.10 - 13.40 Oznaczenie granic polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym. Wielkopolski odcinek granicy - prelegent: Bogusław Tomaszewski

14.00 Otwarcie wystawy

Drukuj tekst
Pokaż kod QR