Pars Pro Toto. Staroegipska droga do wieczności.
Wystawa, której centralnym punktem są dwa egipskie zabytki z prywatnej kolekcji we Florencji, przekazane Muzeum Archeologicznemu jako czasowy depozyt. Drewniany posążek grobowy i fragment polichromowanej trumny z przedstawieniami eschatologicznymi, pochodzące z Okresu Ptolemejskiego, nigdy wcześniej nie były prezentowane publicznie.
Wystawa zatytułowana jest "Pars pro toto" gdyż ukazuje materialny kontekst (grobowiec, mumia, trumna, wyposażenie grobowe), z jakiego pochodzą fragmentarycznie zachowane zabytki. Jednocześnie jest pretekstem do zaprezentowania szerszego tła egipskich wierzeń, do których odwoływano się poprzez pojedyncze obrazy, symbole, czy słowa, reprezentujące złożone pojecia i idee.
" pars pro toto łac., przyjmowanie części za całość; wyrażanie całości przez jej część; por. synekdocha" (W. Kopaliński, Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych, Warszawa 1983)
W sobotę 21 marca Muzeum Archeologiczne organizuje (we współpracy ze Stowarzyszeniem Egiptologicznym) Dzień Egipski. Liczne atrakcje (szczegółowy program prześlemy Państwu za kilka dni) związane będą zarówno z wystawą i jej motywem przewodnim, jak i z datą - świętem odradzającej się przyrody, w Egipcie symbolizowanej przez postać Ozyrysa. A poza tym - jak zwykle podczas Dni Egipskich w Muzeum Archeologicznym - hieroglify, mumie i piękne kobiety...
Jeżeli bylibyście Państwo zainteresowani jakimiś egipskimi tematami i potrzebowalibyście wypowiedzi albo materiałów do wykorzystania w najbliższych tygodniach (a oprócz Święta Wiosny, mamy jeszcze np. Dzień Kobiet...), w filmie, nagraniu, artykule, wywiadzie, etc.,
Zobacz www.muzarp.poznan.pl