Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus

08.03.2009
18:00

Gościem specjalnym Agnieszki Duczmal i jej Orkiestry będzie znakomity niemiecki wiolonczelista Jan Vogler.

W pierwszej części koncertu usłyszymy pogodny utwór Feliksa Janiewicza, polskiego skrzypka i kompozytora, któremu sam Mozart zadedykował jeden ze swoich utworów oraz koncert wiolonczelowy Carla Philippa Emanuela Bacha - z przełomu baroku i klasycyzmu. Drugą część wypełni natomiast kwartet smyczkowy Claude'a Debussy'ego w aranżacji Agnieszki Duczmal na orkiestrę smyczkową - pierwsze wykonanie.

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus

Agnieszka Duczmal - dyrygent

Jan Vogler - wiolonczela

Program:

Feliks Janiewicz - Divertimento G-dur

Carl Philipp Emanuel Bach - Koncert wiolonczelowy A-dur WQ 172

Claude Debussy - Kwartet smyczkowy g-moll op. 10

Bilety:

- cena: 30 zł, 25 zł i 20 zł

Z dedykacją od Mozarta

Feliks Janiewicz, polski skrzypek i kompozytor, był członkiem kapeli Stanisława Augusta Poniatowskiego. Największą część jego spuścizny kompozytorskiej stanowią utwory na skrzypce, tworzone głównie z myślą o sobie jako wykonawcy - koncerty skrzypcowe, tria smyczkowe i divertimenti na dwoje skrzypiec. Divertimenti odznaczają się koncertowym charakterem - najważniejszą rolę odgrywają wirtuozowskie pierwsze skrzypce. To właśnie Janiewiczowi W.A. Mozart zadedykował Andante na skrzypce i orkiestrę KV 470.

Między barokiem a klasycyzmem

Twórczość Carla Philippa Emanuela Bacha zajmuje szczególne miejsce w historii muzyki - między "gasnącym barokiem i rodzącym się klasycyzmem". Nowymi tendencjami w muzyce tego czasu było odchodzenie od barokowej polifonii zmierzające do większej swobody budowy utworów i do wyeksponowania linii melodycznej. Koncert wiolonczelowy A-dur Wq 172 w programie koncertu jest jedną z trzech wersji utworu napisanego też na klawesyn (Wq 29) i flet (Wq 168). Druga, wolna część utworu jest jak "portret duszy" - głęboko melancholijna i pełna indywidualnego uczucia.

Muzyka jest marzeniem

  "Jego melodia stąpa [po harmonijnych dysonansach] jak po wspaniałym, misternie utkanym kobiercu". Tymi słowami określił Kwartet smyczkowy Claude'a Debussy'ego muzyk współczesny autorowi Preludium do Popołudnia Fauna ­- Paul Dukas. Kwartet smyczkowy po raz pierwszy wykonany u progu XX wieku, choć początkowo powściągliwie przyjmowany przez publiczność i krytykę, zyskał aprobatę i liczne wykonania. Dziś należy do kanonu repertuaru muzyki kameralnej. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus wykona 8 marca po raz pierwszy Kwartet Debussy'ego w aranżacji Agnieszki Duczmal na orkiestrę smyczkową.

Jan Vogler jest utytułowanym wiolonczelistą, odbywającym liczne podróże koncertowe. Trwający sezon 2008/09 rozpoczął międzynarodowym tournee z Sächsische Staatskapelle Dresden pod dyrekcją Fabio Luisi, koncertując w Dreźnie, Chicago i Nowym Jorku. "New York Times" podziwia "liryczną intuicję" Jana Voglera a "Gramophone Magazine" chwali "błyskotliwą wirtuozerię". Artysta ma na koncie szereg nagrań płytowych dla Sony Classical i Berlin Classics. Płyta Secrets of Dvorak's Cello Concerto z New York Philharmonic i Davidem Robertsonem została nagrodzona przez Diapazon d'Or, a jedna z dwóch płyt z dziełami kameralnymi Mozarta z udziałem muzyków Moritzburg Festival Ensemble została nagrodzona przez Echo Klassik 2006. Na płycie Concerti Brillanti (Sony Classical, 2007) znajdują się premierowe nagrania koncertów wiolonczelowych Johanna Adolfa Hasse, Friedricha Hartmanna Grafa, Michaela Haydna i Carla Philippa Emanuela Bacha. Wersję koncertu C.Ph.E. Bacha z tej płyty w opracowaniu Jana Voglera i Reinharda Goebla usłyszymy podczas koncertu w Poznaniu 8 marca. Jan Vogler gra na wiolonczeli Domenico Montagnany z 1721 roku.

Bilety dostępne w: