Powiększ tekst
Amadeus sesja plenerowa_fot. Katarzyna Ziober

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus - koncert 'Pan Juliusz i karnawał'

18.01.2009
18:00
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
Wstęp wolny
Opis

Obok Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, wystąpi wybitna polska pianistka Ewa Pobłocka, laureatka m.in. Konkursu im. F. Chopina w Warszawie w 1980 r.

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus

Agnieszka Duczmal - dyrygent

Ewa Pobłocka - fortepian

Jarosław Żołnierczyk - skrzypce

Program:

Juliusz Zarębski - Kwintet fortepianowy g-moll op. 34 (ar. Agnieszka Duczmal)

Camille Saint-Saëns - Introdukcja i rondo capriccioso op. 28 (ar. Agnieszka Duczmal)

Pablo de Sarasate - Melodie cygańskie op. 20 (ar. Agnieszka Duczmal)

Gerald Finzi - Romance op.11

Arthur Benjamin - Ballada na smyczki

Johannes Brahms - V i VI taniec węgierski

Twórczość kompozytorska Zarębskiego to przede wszystkim utwory fortepianowe, w tym utwory na cztery ręce, oraz utwory kameralne - m.in. Trio fortepianowe nagrodzone złotym medalem konserwatorium w Wiedniu. Najbardziej oryginalny i ceniony jest jednak cykl fortepianowy Róże i ciernie (Les roses et les épines) op. 13 oraz Kwintet fortepianowy g-moll op. 34.

Kwintet fortepianowy g-moll op. 34, który wypełni pierwszą część koncertu, ocenia się jako jedno z najwybitniejszych dzieł tego gatunku w II połowie XIX wieku, obok kwintetów Brahmsa i Dvořáka. Utwór charakteryzuje się brzmieniem wyprzedzającym niejako swoje czasy. Niezwykła dbałość kompozytora o kolorystykę poprzez umiejętne wykorzystywanie rejestrów instrumentów, kontrastów dynamicznych, precyzyjnej artykulacji (np. użycie flażoletów, tłumika w instrumentach smyczkowych) daje "impresjonistyczny" efekt.  Zarębski rozpoczął prace nad Kwintetem na początku 1885 roku, a prawykonanie miało miejsce już w kwietniu, w Brukseli, z udziałem kompozytora i jego przyjaciół. Utwór ten jest ostatnim ukończonym dziełem kompozytora.

Nicią łączącą utwory w drugiej części koncertu jest atmosfera karnawału. Niczym fajerwerk zabłyśnie wirtuozowskie dzieło Camille'a Saint-Saënsa (1835-1921) - Introdukcja i Rondo capriccioso op. 28. Jest to jeden z najpopularniejszych utworów tego francuskiego kompozytora, bogaty w taneczne epizody. Utwór dedykowany jest hiszpańskiemu kompozytorowi Pablo de Sarasate (1844-1908), który jest autorem Melodii cygańskich op. 20, będących następnym punktem w programie koncertu. Kompozycja pełna jest śpiewnych melodii i ognistych rytmów czardasza. Popularne w XIX wieku orkiestry cygańskie inspirujące profesjonalnych kompozytorów pochodziły z Węgier, stąd też w Melodiach cygańskich nawiązania do węgierskiej muzyki ludowej. Aby spadające iskry tego fajerwerku spokojnie zgasły - zabrzmią lekko lśniąc tylko Romance op. 11 angielskiego kompozytora Geralda Finzi (1901-1956) oraz Ballada na smyczki Arthura Benjamina (1893-1960), kompozytora pochodzenia australijskiego, autora oper i muzyki filmowej, nauczyciela Benjamina Brittena.

Na koniec koncertu znów zawirują serpentyny, smyczki i pulpity w V i VI Tańcu węgierskim Johannesa Brahmsa, oryginalnie skomponowane na fortepian na cztery ręce, podczas niedzielnego koncertu w wersji na orkiestrę smyczkową.

Bilety:

cena: 25 i 20 zł

sprzedaż biletów:

·    Centrum Informacji Miejskiej (CIM): od 12 stycznia w godzinach otwarcia

·    kasa w Auli UAM: od 14 stycznia, w godzinach 13:00 - 17:00 i na godzinę przed koncertem

Organizatorzy:

Polskie Radio

Fundacja Muzyczna Amadeus

UAM

Zobacz www.amadeus.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR