Powiększ tekst
foto

IX Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Dym jest trucizną"

19.11 – 21.11.2008
Urząd Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17, Poznań
Wstęp wolny
Opis

Organizatorzy Konferencji pragną przybliżyć wszystkie aspekty związane z paleniem tytoniu, a prace naukowe prezentowane w czasie obrad są wykładnikiem aktywności polskich naukowców w zakresie leczenia chorób odtytoniowych.

Patronat nad konferencją objął Prezydent Miasta Poznania

Dym tytoniowy jest czynnikiem ryzyka sześciu z ośmiu głównych przyczyn zgonów na świecie. Palenie tytoniu jest przyczyną raka płuca, krtani, nerek, pęcherza moczowego, żołądka, jelita grubego, jamy ustnej, przełyku, jak również białaczki, chronicznego zapalenia oskrzeli, przewlekłej choroby obturacyjnej płuc, choroby niedokrwiennej serca, zawału, poronień  i przedwczesnych porodów, wad wrodzonych, niepłodności i innych schorzeń. Powoduje to możliwe do zapobieżenia cierpienia i utratę wielu lat aktywnego życia.

Palenie tytoniu jest przyczyną szkód ekonomicznych dla rodziny, jak i dla kraju na skutek utraty zarobków, obniżenia produktywności i wzrostu kosztów leczenia.

Do tej pory opracowano wiele strategii mających na celu obniżenie palenia tytoniu. Pomimo, że minęło 50 lat od momentu naukowego potwierdzenia niebezpieczeństw związanych z paleniem i 20 lat od udowodnienia szkodliwości biernego palenia, tylko kilka państw na świecie wprowadziło efektywne strategie kontroli epidemii tytoniowej. Organizatorzy Konferencji pragną przybliżyć wszystkie wymienione aspekty związane z paleniem tytoniu, a prace naukowe prezentowane w czasie obrad są wykładnikiem aktywności polskich naukowców w zakresie leczenia chorób odtytoniowych.

 "...Ponieważ epidemia tytoniowa jest całkowicie wywołana przez człowieka zakończyć ją musi człowiek. Musimy zacząć teraz...".

Konferencji towarzyszyć będzie II Konferencja Naukowo-Szkoleniowa dla Nauczycieli - Program Unplugged Europejski Program zapobiegania uzależnieniom od środków uzależniających.

Organizatorzy: Laboratorium Badań Środowiskowych Katedry i Zakładu Toksykologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. 

Drukuj tekst
Pokaż kod QR