Powiększ tekst

Sztuka i cenzura w czasach neoliberalizmu

18.11.2008
18:00
Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, Poznań
Wstęp wolny
Opis

Indeks 73 oraz Teatr Ósmego Dnia zapraszają na spotkanie pt.:

Sztuka i cenzura w czasach neoliberalizmu

W spotkaniu wezmą udział:

prof. Piotr Piotrowski, dr Paweł Leszkowicz, Rafał Jakubowicz, Jarosław Urbański oraz Jakub Dąbrowski.

Prowadzenie: dr Izabela Kowalczyk.

Podczas tej dyskusji chcemy zastanowić się, jak funkcjonuje sztuka w epoce neoliberalizmu. Jakie pojawiają się dla niej zagrożenia oraz jakie szanse? Dlaczego wciąż dotyka sztukę niejawna, pełzająca cenzura i jakie są przyczyny tego stanu rzeczy?

Polska sztuka współczesna mocno tkwi w systemie neoliberalno-konserwatywnym, który oddziałuje na wszystkie sfery życia społecznego w kraju. Ten system nie wytwarza jawnych nakazów i zakazów, nie funkcjonuje jako przymus, nie ma jasnych, ściśle określonych reguł. Powoduje to, że sytuacja dotycząca sztuki i cenzury artystycznej staje się bardziej skomplikowana, gdyż zależności, o których mowa są ukryte, trudne do wyśledzenia, a niekiedy nawet nazwania.

Z drugiej strony, pojawiają się głosy, że nowa rynkowa sytuacja stwarza szanse dla sztuki oraz obrony wolności twórczej. Prywatny obieg sztuki może wpłynąć pozytywnie na obieg publiczny. Może choćby spowodować dostrzeżenie przez urzędników, że sztuka jest czymś, z czym należy się liczyć, że publiczne galerie są potrzebne ze względów edukacyjnych, kulturotwórczych, turystycznych, prestiżowych, itp.

Pojawiają się też inne pytania: czy publiczny obieg sztuki jest obiegiem niezależnym czy instytucje artystyczne reprezentują wciąż publiczny interes? Czy też system funkcjonowania sztuki zostaje obecnie zdominowany przez rynek dyktujący własne reguły? Jak powinien funkcjonować styk sfery prywatnej i publicznej, rynku i publicznych instytucji, takich jak galerie czy muzea? Kto ma faktyczny wpływ na działalność artystyczną? Czy jest to gra otwarta, jawna czy zamaskowana?

Zobacz www.osmego.art.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR