Imieniny Ulicy Święty Marcin
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości to dzień z założenia radosny. Obchody rocznic i świąt państwowych w Polsce radosne i spontaniczne zazwyczaj ograniczają się najczęściej do oficjalnych ceremonii.
Inaczej jest w Poznaniu!
Tak się składa, że 11 listopada to także dzień św. Marcina, który - obok patronów miasta Piotra i Pawła - jest najpopularniejszym poznańskim świętym. Jest w Poznaniu kościół pw. św. Marcina, są znane tylko tu marcińskie rogale, którymi każdy poznaniak objada się właśnie 11 listopada, jest wreszcie ulica Św. Marcin - główna arteria miasta, przy której wznosi się siedziba CK "Zamek". To właśnie w "Zamku" narodził się w połowie lat 90. pomysł, aby - nawiązując do tradycji ulicznych festynów, którym patronowali rozmaici święci: opiekunowie ulic, miast, cechów - wyprawić ulicy Święty Marcin huczne imieniny.
Momentem kulminacyjnym obchodów Imienin jest co roku barwny korowód, który wyrusza spod kościoła św. Marcina po zakończeniu sumy odpustowej. Pochód z postacią Patrona na czele przemierza ul. Św. Marcin i przybywa na plac przed "Zamkiem". Tu święty otrzymuje z rąk prezydenta klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia ostatniej przed zimowymi chłodami ulicznej zabawy. Na imieninowych gości czekają plenerowe koncerty, spektakle, pokazy filmowe, wystawy (często związane z historią ulicy i miasta), kiermasz z marcińskimi rogalami oraz - na finał - pokaz sztucznych ogni.
Program Imienin Ulicy Święty Marcin
Zobacz www.zamek.poznan.pl