Koncert Non Omnis Moriar
Non Omnis Moriar - cykl koncertów poświęconych pamięci artystów świętuje w tym roku jubileusz 10-lecia.
Ideą przewodnią cyklu jest przywołanie w pamięci wybranych twórców i w ten sposób symboliczne uczczenie ich dokonań. Gospodarzemkoncertów jest Poznański Chór Kameralny Fermata Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania.
Twórczość daje artyście sławę i nieśmiertelność. "Non omnis moriar" - tak brzmi słynny cytat z Horacego, który oznacza: "nie wszystek umrę". W ramach cyklu "Non Omnis Moriar" najznakomitsze dzieła klasycznej muzyki żałobnej prezentowane są w listopadzie, w okolicach święta Wszystkich Świętych. Koncerty poświęcone są pamięci artystów, którzy odeszli. Cykl wyróżnia brak odgórnie przyjętej dedykacji - każdy uczestnik koncertu odwołuje się do pamięci artysty, którego podziwia i szanuje, bez narzuconych kryteriów wyboru. To indywidualne podejście znajduje bardzo wielu zwolenników.
Pomysłodawcą cyklu "non Omnis Moriar" jest dr Mateusz Sibilski, dyrygent i współzałożyciel Poznańskiego Chóru Kameralnego Fermata Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania. Jego autorstwa jest też formuła, której osią jest występ kameralnych chórów akademickich ze wsparciem solistów, orkiestry i znakomitych organistów. Wybór miejsca podyktowany jest przede wszystkim jakością organów - właściwe wykonanie utworów wymaga przynajmniej 60-głosowego instrumentu, a takim może się poszczycić poznański Kościół na Grobli. W tym roku Kameralny chór Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania "Fermata" zaprosił do współpracy Chór Akademicki Politechniki Śląskiej z Gliwic, który wykona Requiem Gabriela Faure.
"Artysta, nawet odchodząc, pozostawia po sobie coś, co powoduje, że nie cały umiera. Ale wiele zależy od pamięci tych, którzy zostają. Cykl koncertów Non Omnis Moriar ma swoją publiczność. Przychodzą ci, którym podoba się indywidualna dedykacja koncertu wybranemu artyście, którego nosi się w sercu. Wspaniałe dzieła muzyki żałobnej wykonywane w listopadzie w obiektach sakralnych zyskują niepowtarzalną atmosferę, zmuszają do głębokiej refleksji w konfrontacji z pięknem klasycznej muzyki i kruchością bytu" mówi Mateusz Sibilski.
Program jubileuszowego Cyklu Koncertów Non Omnis Moriar:
8 listopada o godzinie 19.00 w Kościele na Grobli zostanie zaprezentowane REQUIEM op.9 Maurice'a Durufle w wykonaniu Poznańskiego Chóru Kameralnego Fermata Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania oraz Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej. Na organach zagra Jan Botor.
9 listopada o godzinie 19.00 w Kościele na Grobli usłyszymy REQUIEM op. 48 Gabriela Faure w wykonaniu Poznańskiego Chóru Kameralnego Fermata Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania oraz Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej. Na organach zagra Jarosław Tarnawski.
Na zakończenie cyklu, 10 listopada, także o godzinie 19.00 w Kościele na Grobli zostanie wykonane arcydzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta , Requiem d - moll KV 626. Wystąpi Poznański Chór Kameralny Fermata pod dyrekcją Mateusza MJ Sibilskiego z towarzyszeniem Akademickiej Orkiestry Kameralnej oraz solistów.
Ten sam koncert zostanie zagrany 11 listopada o godzinie 17.00 w Kościele Św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie.
Bilety w cenie 10 zł oraz karnety - 25 zł.