IV Festiwal Barokowych Smyczków i Strun
Pod koniec września rozpocznie się w Poznaniu IV Festiwal Barokowych Smyczków i Strun. Gospodarzem imprezy jest grupa Arte dei Suonatori. Pomysł na festiwal jest prosty: z ogromnego repertuaru XVII i XVIII wieku artyści wybierają te kompozycje, które zostały napisane na instrumenty, w których dźwięk powstaje dzięki poruszeniu strun.
Nie są to oczywiście wyłącznie skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabasy. W tej kategorii mieszczą się także: viola da gamba, jej różne odmiany i zestawy; lutnie we wszystkich swych wariantach, harfy, lirone, viole d'amore, viole da braccio, liry korbowe, ich różne lokalne warianty. Artyści sięgnęli również po wynalazki, które nigdy nie weszły do szerszego użytku, a także klawesyny, wirginały, szpinety, bo chociaż muzyk dotyka w nich klawiszy, to przecież dźwięk powstaje w wyniku pobudzenia strun.
Gospodarzem spotkań jest grupa Arte dei Suonatori, jej członkowie zagrają podczas sześciu z osiemnastu zaplanowanych koncertów. Główną rolę w czasie tegorocznego festiwalu odgrywać będą viola da gamba (solo i w duecie), skrzypce (solo, w duecie i kwartecie), także harfa solo.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. skrzypkowie - David Plantier, Daniel Sepec, consort viol Les Voix Humaines, śpiewacy: Agnieszka Budzińska-Bennett, Viva Biancaluna Biffi, Marek Rzepka.
Zobacz www.barokowesmyczki.pl/2008/index.php?pageid=2