Kino Klasyki Filmowej
"Gabinet doktora Caligari", reż. Robert Wiene, Niemcy 1920, 71'. Seans z muzyką na żywo w wykonaniu Piotra Wizy.
Robert Wiene wszedł do historii kina jako twórca sztandarowego dzieła ekspresjonizmu niemieckiego - kierunku, który zaowocował wieloma wspaniałymi filmami o nieprzemijających walorach wizualnych. Ten nurt filmowy, inspirowany ekspresjonizmem w teatrze, plastyce, literaturze i muzyce, odchodził od bezpośredniego naśladowania rzeczywistości w kierunku ekspresji wnętrza artysty i przedstawiania emocjonalnej wizji świata. Odbywało się to za pomocą dynamicznych, wyrazistych, często kontrastujących środków estetycznych.
Film opowiada historię szalonego doktora Caligari (Werner Krauss) i jego wiernego somnambulika Cezara (Conrad Veidt) oraz ich powiązań z serią zabójstw w małym niemieckim miasteczku Holstenwall. Film odwraca się od realizmu: psychologia postaci zredukowana jest na rzecz nastrojowości i grozy, aktorstwo i charakteryzacja nienaturalne i ekspresyjne, przestrzeń z jawnie sztucznymi dekoracjami, które poprzez krzywe i załamane linie odbierały poczucie stabilności i perspektywy. Gabinet doktora Caligari" jest jednym z pierwszych filmów, który nadał charakter poetyce kina grozy poprzez wykorzystanie światła, stylizowane dekoracje, oryginalne kąty ustawienia kamery.
Film Roberta Wiene'a charakteryzuje się przede wszystkim fantazyjną, scenograficzną deformacją świata, tworzoną przez malowane dekoracje plastyków z ekspresjonistycznej grupy "Der Sturm" - Hermanna Warma, Waltera Rohiga i Waltera Reimanna. I właśnie scenografia, jak również mistrzowskie operowanie światłem, tworzą atmosferę niepokoju i zagrożenia. Po latach w postaci demonicznego doktora Caligariego dostrzeżono pierwszego z filmowych "tyranów", który antycypować miał grozę hitleryzmu i II wojny światowej.
Sala Wielka, karnety DKF "Klatka" 20 zł, bilety: 10 zł
Zobacz www.zamek.poznan.pl