Powiększ tekst
foto

Prywatyzując Polskę - Wokół książki Elisabeth Dunn

12.06.2008
18:00
CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
Wstęp wolny
Opis

Klub Krytyki Politycznej w Poznaniu.

W spotkaniu udział wezmą: David Ost - amerykański politolog, profesor nauk politycznych w Hobart and William Smith Colleges w stanie Nowy Jork. Wykładał m.in. w nowojorskiej New School for Social Research, oraz na Uniwerstecie Warszawskim i Central European University. W swojej pracy badawczej zajmuje się historią Solidarności i polska transformacja ustrojowa. Od blisko 30 lat regularnie odwiedza Polskę. W tym czasie wiele wywiadów z polskimi robotnikami, politykami i intelektualistami. Opublikował m.in. "Solidarity and the Politics of Anti-Politics: Reform and Opposition in Poland Since 1968" oraz "Workers After Workers' States". Na język polski została przetłumaczona jego książka "Klęska Solidarności". Publikował w polskiej prasie, m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku i na łamach polskiej edycji miesięcznika Le Monde diplomatique. W Stanach Zjednoczonych jego artykuły ukazały się m.in. w The New York Times i The Nation. Został odznaczony Medalem 25-lecia Solidarności. Jarosław Urbański (Inicjatywa Pracownicza), Michał Sutowski (Krytyka Polityczna), Krzysztof Podemski (szef Instytutu Socjologii UAM). Prowadzenie: Andrzej W. Nowak (Instytut Filozofii UAM).

O książce:

Prywatyzując Polskę Elizabeth Dunn to książka o tym, jak zmienia się współczesny kapitalizm. Na polskim przykładzie opisuje symptomy przechodzenia od tradycyjnego, "fordowskiego" systemu produkcji do nowego - "kapitalizmu elastycznego". Szczególnie jaskrawo widać ten proces w gospodarkach "epoki transformacji" w krajach Europy Środkowo-Wschodniej po 1989 roku. Dunn pokazuje, jak współczesne techniki zarządzania "zasobami ludzkimi" (czyli metody szkolenia, kontrolowania, przydziału pracy i wynagradzania pracowników) różnią się od dawnych reguł "dyscypliny pracy" - - zbliżonych w realnym socjalizmie i klasycznym kapitalizmie. Autorka zatrudniła w się w fabryce Alima-Gerber w Rzeszowie, gdzie z bliska obserwowała pracowników sprywatyzowanego przedsiębiorstwa w Rzeszowie. W książce opisuje to, jak zmieniały się ich koncepcje własnej tożsamości, wizje swojego miejsca w zmieniającej się rzeczywistości ekonomicznej i społecznej. Dunn pokazuje konsekwencje swoistej "inżynierii dusz" zaaplikowanej mieszkańcom krajów postkomunistycznych po to, by ich system wartości współgrał z wprowadzanym tam neoliberalnym modelem gospodarki. W 2005 roku publikacja została wyróżniona nagrodą Orbis za najlepszą książkę o Polsce oraz nagrodą Ed A. Hewetta za najlepszą książkę o ekonomii politycznej postsocjalizmu.

O autorce: Elizabeth Dunn - amerykańska antropolożka, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Johna Hopkinsa, wykłada geografię i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Kolorado, znawczyni problemów socjologii pracy i zarządzania w przemyśle, zajmuje się także problemem społeczno-ekonomicznych źródeł i konsekwencji chorób związanych z odżywianiem, a także relacjami pomiędzy określonymi technikami produkcji a środowiskiem naturalnym i pozycją konsumentów. Jest współredaktorką opracowania Civil Society: Challenging Western Models wydanego przez Europejskie Stowarzyszenie Antropologów Społecznych.

Zobacz www.zamek.poznan.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR