Wystawa "Dziedzictwo" - cykl "Naj Nju" polska sztuka najnowsza
Dziedzictwo - to bagaż doświadczeń, opowieści, tradycji. Wystawa pod tym tytułem porusza istotne problemy zarówno współczesnego świata, jak i samej sztuki. Stawia pytania o możliwość konstruowania własnej teraźniejszości i przyszłości w kontekście odczuwanej przeszłości.
Egzystencjalna sytuacja człowieka zyskuje odzwierciedlenie w sztuce - cytaty, przywołania, reinterpretacje czy powtórzenia stały się częstym zabiegiem artystycznym. Świadomość minionego, a przede wszystkim możliwość dokonywania nieustannych przewartościowań przeszłości, stawia przed nami ważne pytania, zarówno na poziomie społecznym, jak i indywidualnym. Prezentowane prace dotykają szerokiego kontekstu dziedzictwa: od filozoficznych rozważań nad tożsamością /M. Markiewicz/; poprzez kulturowe przywołania dawnych mitów czy ważnych lektur /A. Okrasko/; społeczno-historyczne uwarunkowania teraźniejszości; ekologiczną świadomość natury /K. Łukomski/; do niejednoznacznych relacji rodzinnych /M. Przybylski, K. Smoleński/. W kontekście sztuki są to także pytania o tradycję artystyczną, ważność poprzedników /T. Mróz/. Będziemy mieli możliwość zjechania na dół kopalni /J. Ptak/, przyjrzenia się Furiom /Sędzia Główny/, wsłuchania się w mowę przodków /W. Bąkowski/ i obejrzenia wielopokoleniowych portretów /Zorka Projekt/.
Wystawa z jednej strony po raz kolejny przywołuje tyle już razy zadawane pytania, ale z drugiej zastanawia się nad zasadnością i ważnością ponownie stawianych problemów - a to jest znacznie ważniejsze. Ponawiane pytania każdorazowo zyskują odmienny kontekst. Poprzez pryzmat własnych doświadczeń pytamy o odziedziczone wartości, historie rodzinne czy więzy biologiczne. Co robimy z mitami, tradycją, zastaną kulturą? Czy dziedzictwo to otwarte możliwości, czy odwrotnie przekleństwo, z którym każdy musi mierzyć się codziennie?
Obok wymienionych aspektów dziedzictwa wystawa poprzez miejsce prezentacji - CK ZAMEK sięga do zawiłej polskiej historii; a poprzez zmianę osoby kuratora cyklu tworzy już własną tradycję. Kuratorka tegorocznej edycji wchodzi w dialog z poprzednimi prezentacjami poprzez projekt Marka Glinkowskiego, który nawiązuje do swojej realizacji z 2006 roku, jednocześnie komentując główny problem najnowszej propozycji.
Artyści: Wojciech Bąkowski, Marek Glinkowski, Krzysztof Łukomski, Tomasz Mróz, Małgorzata Markiewicz, Anna Okrasko, Justyna Ptak, Maciej Przybylski, Grupa Sędzia Główny, Konrad Smoleński, Zorka Project.
Kuratorka: Justyna Ryczek
Wystawa czynna do 15.06.08 r. Otwarcie wystawy 20.05., godz. 18.00.
Przestrzenie Zamku/wstęp wolny
Zobacz www.zamek.poznan.pl