Wielkopolska - Landy Niemieckie: Czas Współpracy
Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego zaprasza do udziału w konferencji, której celem głównym będzie próba analizy związków gospodarczych i kulturalnych Wielkopolski i Poznania z różnymi miastami i landami niemieckimi, jakie udało się zawiązać po odzyskaniu suwerenności w 1989 roku oraz postawienie diagnozy na temat szans rozwoju tychże relacji w latach najbliższych.
Organizujemy ją w przekonaniu, iż w nowej Europie, jaka wyłoniła się po upadku komunizmu i rozszerzeniu Unii Europejskiej, polityka gospodarcza i kulturalna w coraz większym stopniu przesuwać się będzie z poziomu relacji między rządami na poziom współpracy międzyregionalnej. Oczywiste jest, że dla Wielkopolski najbardziej naturalnym partnerem są landy i miasta niemieckie. Wiele w tej materii działo się w ostatnich latach, różne inicjatywy podejmowały samorządowe władze Poznania i Wielkopolski, ale osiągnięcia te nie są dostatecznie znane szerokiej opinii publicznej. Chcielibyśmy, aby organizowana przez nas debata w jakimś stopniu zmieniła ten stan rzeczy, chcemy też zaprosić do wspólnego nakreślenia scenariuszy pozytywnego rozwoju kontaktów wielkopolsko-niemieckich w przyszłości.
Do udziału w konferencji zapraszamy władze samorządowe Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz miasta Poznania, specjalistów z Instytutu Zachodniego, historyków oraz gości z Niemiec. Przewidujemy czas poszczególnych wystąpień na 20-25 minut. Zakładamy, iż spotkanie to nie będzie jednorazowym wydarzeniem, lecz zainauguruje cykl konferencji pod nazwą "Niemcy do poznania", które posłużą budowaniu pomostów zrozumienia i porozumienia z naszym zachodnim sąsiadem.
UCZESTNICY KONFERENCJI:
- Prof. Lech Trzeciakowski (UAM): Poznań-Posen. Polacy i Niemcy w XIX-wiecznym Poznaniu: między koegzystencją a rywalizacją.
- Marek Woźniak (Marszałek Województwa Wielkopolskiego) Sąsiedzi w historii - Partnerzy z wyboru.
- Prof. Albrecht Riechers (DPG, Hanower): Buergerinitiativen und -aktivitaeten im Bereich deutsch-polnischer Wechselbeziehungen (Inicjatywy i aktywności obywatelskie a współpracapolsko-niemiecka)
Przerwa na kawę
- Prof. Bogdan Koszel (UAM, Instytut Zachodni) Refleksje na temat wymiany młodzieży Poznań-Hanower.
- Dr Andrzej Soboń (Urząd Miasta Poznania) Poznań-Hanower: niewykorzystane szanse?
- Prof. Krzysztof Ruchniewicz (Uniwersytet Wrocławski): Polityka historyczna dziś. Wokół projektu polsko-niemieckiego podręcznika historii
- Dr Maria Wagińska-Marzec (Instytut Zachodni) Polsko-niemieckie kontakty kulturalne