Zatrute Owoce. Alexandra Urban
Zatruty Owoc jest metaforą tego, co pożądane, pyszne, z pozoru niewinne, a jednak zdradliwe i trujące. Wieloznaczność hasła Zatrute Owoce koresponduje z kondycją kultury ponowoczesnej i językiem współczesnej sztuki.
Sztuka, ma to do siebie, że potrafi na nowo odkrywać i na nieograniczone sposoby komentować różne obszary rzeczywistości. Alexandra Urban kreuje w swojej sztuce neurotyczną wizję wynikającą z percepcji współczesnej popkultury. Malarstwo Alexandry Urban jest niczym melanż "rozlewających" się na płótnie podświadomych koszmarów. Narracje malarskie rozdzierane są przez uliczne gryzmoły i pełzające postaci z kreskówek. Obrazy Alexandry Urban kryją w sobie tajemniczą substancję wizualną, która wywraca do góry nogami całą kompozycje malarską. Artystka kumuluje na płótnach paniczną atmosferę malarskiego show. Swoje odczucia zamyka w niezwykłych konstrukcjach o charakterze symbolicznego kalejdoskopu. Jest to wizja o strukturze recyklingu chorobliwych wspomnień i przeżyć. Artystkę interesuje jedna z kategorii współczesnej popkultury określana terminem glamour. Glamour charakteryzuje dzisiejsze celebrity. Bycie glamour, to bycie czarującym, urokliwym, błyszczącym, sławnym a jednocześnie przerysowanym. Wirtualny świat glamour urzeczywistnia swój ideał poprzez media. W tych samych źródłach można zetknąć się z jego drugą wizją, światem pełnym przemocy, gdzie twarze gwiazd są spuchnięte, makijaż spływa niczym farba, a w oczach pojawia się ból i szaleństwo. Alexandra Urban dekonstruuje popkulturowe pandemonium, bawiąc się jego dwoistą strukturą. Premierowa wystawa Zatrute Owoce wprowadza widza w głąb odrealnionego świata artystycznej fantasmagorii. Malarstwo Alexandry Urban zachęca do poszukiwania zakazanego owocu w obszarze sztuki. Pozwala na to też niecodzienna forma ekspozycji. Obrazy będą wpisane w tajemniczą przestrzeń o baśniowej atmosferze, której towarzyszyć będzie projekcja wideo i unikatowy dźwięk.
Patroni medialni: Gazeta Antykwaryczna Sztuka.pl, Fundacja Bęc Zmiana, Radio Merkury, Purpose. Przedsiębiorczość w kulturze, Artinfo.pl, Tutej.pl, Inwestycje.pl
Partner projektu: Galeria LETO
Zobacz www.spot.poznan.pl