Powiększ tekst
Cosi fan tutte fot. Okołowicz

VIII Festiwal Hoffmannowski

05.04 – 26.05.2008
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki, ul. Fredry, Poznań
Wstęp wolny
Opis

W dniach 5 do 27 kwietnia w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, w ramach polsko-niemieckiej współpracy kulturalnej, odbędzie się VIII edycja Polsko-Niemieckiego Festiwalu Hoffmannowskiego.

  • W Centrum Informacji Miejskiej dostępne są bilety na operetkę "Ptasznik z Tyrolu" - 26 kwietnia, godz. 19:00 oraz na "Królowie operetki" - 27 kwietnia, godz. 19:00. Bilety w cenie 50, 80, 100 zł

Polsko-niemieckie gremium programujące Festiwal Hoffmannowski z roku na rok staje się coraz aktywniejsze a jego spotkania w kilku terminach pomiędzy Festiwalami obfitują w ciekawe pomysły, projekty i propozycje.

W tym roku Festiwal otwieramy premierą skomponowanej w 1812 roku opery Ernesta Theodora Amadeusa Hoffmanna pt. Aurora z librettem Franza von Holbeina. Dzieje tej partytury są pod każdym względem niezwykłe. Nie wykonana za życia twórcy, przez wiele lat uważana za zaginioną, odnaleziona na początku XX wieku, prezentowana w różnych wersjach w Würzburgu, Berlinie i niemieckim Bytomiu (1934), po wojnie nagrana w Bambergu i dopiero dzięki naszemu Festiwalowi otrzymująca pełną wersję sceniczną.  Jej realizacji podjęli się Rainer Lewandowski - reżyseria i Uwe Oelkers - scenografia - nasi partnerzy festiwalowi od lat związani z teatrem im. Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna w Bambergu. Tam właśnie zaplanowano we wrześniu i październiku 2008 dziesięć przedstawień naszej inscenizacji, które zainaugurują obchody Roku Hoffmannowskiego w Bambergu w 200 rocznicę jego przybycia do tego miasta. Gościnnymi spektaklami Aurory interesuje się również Hanower, Ratyzbona i Poczdam.

Z osobą patrona naszego Festiwalu związany jest również wieczór Afera z Knarrpantim, brandenburska wersja Ondyny, koncert kameralny w wykonaniu Tria im. E.T.A. Hoffmanna i Poznański Warsztat Operowy, poświecony Misi Rorer-Hoffmannowej.

Z racji polsko-niemieckich zadań programowych Festiwalu zwracam uwagę na nadzwyczajny koncert symfoniczny chóru i orkiestry Teatru Wielkiego pod dyrekcją Eraldo Salmierego z koncertem skrzypcowym i Niemieckim Requiem Brahmsa, cykl oper Mozartowskich, uwielbianych przez Hoffmanna oraz nasze najnowsze produkcje polskie z Henrykiem V I na łowach i Wieczorem baletowym do muzyki Karola Szymanowskiego. Osobnymi atrakcjami będą zapewne prezentacje najciekawszych talentów Berlińskiej Szkoły Baletowej, koncert muzyki polskiej i niemieckiej w wykonaniu zespołu wokalnego Affabre Concinui, polsko-niemieckie Konfrontacje wokalne oraz arcyniemiecka klasyczna operetka Ptasznik z Tyrolu, którą wykona Gliwicki Teatr Muzyczny.

Drukuj tekst
Pokaż kod QR