Wolnościowy Klub Dyskusyjny
dr Adam Duszyk "Jan Wolski (1888-1975) - życie i działalność". Po wykładzie przewidziana dyskusja o polskim kooperatywizmie i spółdzielczości.
Jan Wolski (1888-1975) był wybitnym działaczem spółdzielczym i społecznym, należał do rzadko spotykanej już dzisiaj "formacji niepokornych". Silne więzi łączyły Wolskiego z ruchem socjalistycznym, ale był on przede wszystkim, polskim, ideowym anarchistą. Wypracowaną przez siebie, dość oryginalną doktrynę anarchizmu kooperatystycznego traktował, nie tylko w wąskim, ekonomicznym tego słowa znaczeniu, lecz przede wszystkim jako środek do przebudowy porządku społecznego i poprawy warunków życia w wolnym społeczeństwie.
Był niekwestionowanym nestorem polskiej spółdzielczości pracy, wybitnym jej teoretykiem i przez dziesiątki lat aktywnym działaczem. Przed wojną wydał on drukiem kilkaset artykułów. Jego książki tłumaczone były na wiele języków, w tym na japoński. Statuty spółdzielni pracy, jakie opracował w okresie międzywojennym, obowiązywały jeszcze przez długi czas po wojnie. Działał w Klubie Krzywego Koła, Towarzystwie Kultury Moralnej i wielu innych ważnych dla historii i kultury towarzystwach. Otrzymał liczne prestiżowe nagrody za swój wkład w pracę na niwie polskiej spółdzielczości. Jego poglądy dotyczące samoorganizowania się społeczeństwa podejmowane były przez późniejszy KOR oraz miały ogromny wpływ na kształtowanie się idei Rzeczpospolitej Samorządnej z programu gdańskiego NSZZ "Solidarność".
Dla władz PRL-u był człowiekiem niewygodnym, jego poglądy nie mieściły się, bowiem w koncepcjach "nowych architektów przyszłości". Tę walkę w imię prawdziwych i szczerych idei przypłacił jednak społecznym zapomnieniem. Skutecznie izolowany miał trudności ze znalezieniem sobie pracy, nie mówiąc już o publikowaniu czegokolwiek.
Do dnia dzisiejszego nie powstało żadne całościowe opracowanie biografii i teoretycznego dorobku Jana Wolskiego. Podjął się tego zadania dopiero dr Adam Benon Duszyk jego monografia " Jan Wolski (1888-1975). Życie i działalność" ukaże się drukiem jeszcze w tym roku.
Wolnościowy Klub Dyskusyjny powstał w 1997 roku. Jego sposób działania jest prosty, ktoś przygotowuje wykład, później jest czas na pytania i dyskusje. Przez te 9 lat gościliśmy kilkudziesięciu prelegentów z całego kraju jak i zagranicy. Na spotkaniach rozmawiamy o historii pokazując, że walka o wolność nie zaczęła się wczoraj, teraźniejszości, aby umieć właściwie poznać otaczającą nas rzeczywistość oraz o przyszłości, żeby móc wyobrazić sobie alternatywę. Wszyscy poszukujemy inspiracji, ale ludzie często zapominają, że mogą być inspiracją sami dla siebie, bez zacukanej, akademickiej bufonady.
Zobacz www.rozbrat.org