Powiększ tekst

IV Edycja Konkursu „Wyprawa Do Ogrodu Sztuki

16.01 – 28.02.2008
Wstęp wolny
Opis

Konkurs organizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury Nr 3 w Poznaniu oraz działające w nim koło historii kultury i sztuki. Jego celem jest zachęcenie młodzieży do spotkań ze sztuką oraz do wyrażania emocji i sądów powstałych w ich trakcie a także promowanie młodych talentów literackich.

W konkursie może brać udział młodzież ze wszystkich typów szkół ponadpodstawowych, w wieku od 13-tu do 19-tu lat. Warunkiem uczestnictwa jest wykonanie pracy pisemnej. Prace dla grupy wiekowej 13-16 nie mogą przekraczać trzech stron maszynopisu formatu A-4, dla grupy wiekowej 17-19 sześciu stron maszynopisu A-4.

Każda praca powinna zawierać kartę informacyjną z następującymi danymi: temat pracy, imię, nazwisko i wiek autora, adres szkoły z telefonem, imię i nazwisko nauczyciela lub innej osoby, pod kierunkiem której praca została napisana lub należy zaznaczyć, że praca została wykonana samodzielnie.

Prosimy też, by do pracy dołączyć ksero reprodukcji wybranych przez autora dzieł sztuki. Prace bez tych informacji nie będą ocenianie.

Komisja oceni i nagrodzi prace z uwzględnieniem podziału na dwie grupy wiekowe: 13-16 i 17-19. Organizatorzy konkursu przewidują dla autorów trzech najlepszych prac w każdej grupie wiekowej cenne i oryginalne nagrody.

Prace należy przynieść lub przesłać do 22 lutego 2008 na adres:

Młodzieżowy Dom Kultury Nr 3

ul. Jarochowskiego nr 1

60 - 235 Poznań

Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi 29 lutego 2008   o godz. 17.00, w  MDK Nr 3 przy ul. Jarochowskiego 1.

Zapraszamy wszystkich uczestników konkursu.

Organizator zobowiązuje się do powiadomienia dyrekcji szkół, do których uczęszczają uczestnicy konkursu, o sukcesach młodzieży i jej nauczycieli.

(Więcej informacji pod numerem 607 315 771 - Pani Katarzyna Piętak)

Propozycje tematów prac (jeden do wyboru) dla kategorii wiekowej 13-16 lat:

  • Gromadzisz obrazy znanych twórców na wystawę pt. Zima, która będzie prezentowana w krajach tropikalnych. Opisz w interesujący sposób 5 prac i spróbuj odpowiedzieć, która z nich może wydać się oglądającym najciekawsza. Uzasadnij swoją decyzję
  • Opisz trzy dzieła sztuki, wykonane w różnych technikach, których tematem jest sport. Jak sądzisz, co inspirującego odnajdywali w tej dziedzinie ludzkiej aktywności artyści różnych epok? (m.in.: Myron, Poliklet, Gericault, Degas, Picasso, Nowosielski).
  • Jesteś autorem niepowtarzalnego projektu miasta będącego europejskim centrum rzeźby. Twój budżet jest nieograniczony. Opisz to miasto i jego największe atrakcje. Postaraj się, by nie zabrakło w nim dzieł najwybitniejszych rzeźbiarzy Europy.
  • Zdzisław Beksiński nie nadawał tytułów swoim pracom. Zastanów się, jakie konsekwencje dla odbiorcy ma taka decyzja artysty. Opisz swoje przemyślenia towarzyszące spotkaniu z jednym z jego obrazów. Nadaj mu tytuł.

Propozycje tematów  prac dla kategorii wiekowej 17-19:

  • Kobieta i mężczyzna patrzą na to samo... Dokonaj analizy porównawczej dwóch dzieł prezentujących podobny temat, wykonanych w tej samej technice, ale przez artystów różnej płci.
  • Starość, szaleństwo, kalectwo - trudne tematy podejmowane przez artystów różnych epok. Zaproponuj co najmniej 5 dzieł do galerii poświęconej jednemu z motywów i napisz wstęp do katalogu tej wystawy.
  • Historia spisana pędzlem. Na trzech wybranych przykładach przedstaw różne sposoby funkcjonowania motywów historycznych w malarstwie nowożytnym.
  • Napisz esej pt. "Intrygujący detal", poświęcony wybranemu przez Ciebie detalowi budowli, rzeźby lub obrazu.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.

Życzymy powodzenia.

Drukuj tekst
Pokaż kod QR