Radosława Horbaczewska. Tkanina unikatowa
Od lat tkanina współczesna nie była prezentowana w Poznaniu. Wystawa indywidualna Radosławy Horbaczewskiej w Muzeum Sztuk Użytkowych jest pierwszą wystawą tkaniny reprezentującą wiodącą dziś w kraju szkołę łódzką.
Artystka ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pod kierunkiem prof. Janiny Tworek-Pierzgalskiej, mistrzyni gobelinu "klasycznego" o wyraźnych inspiracjach grafiką. Debiut artystyczny Horbaczewskiej przypada w czasie postabakanów i dalszego dynamicznego rozkwitu tkaniny współczesnej, którą od wystąpienia polskich twórców na I Biennale w Lozannie w 1962 roku nazwano polską szkołą tkaniny. Artystka od początku szła własną drogą artystyczną, osadzoną w tradycji konstruktywizmu - żywej na gruncie łódzkiej szkoły, ale przede wszystkim w jej domu rodzinnym - i fascynacji Bauhausem. Jej pierwsze realizacje, tylko pozornie dalekie od warsztatu tkackiego, to malarstwo i kompozycje rzeźbiarskie od biżuterii po drobne formy przestrzenne. W pracach tych cyzelowała umiejętność syntezy i oszczędność środków dla wyrażenia metafory, żartu czy zagadnień czysto formalnych. Pasjonujące doświadczenia z trudną materią metalu przywiodły ją ponownie do medium włókna. Tworzy "szyte" obrazy-abstrakcje geometryczne silnie zrytmizowane, pełne dynamizmu, rygorystyczne pod względem formy, kompozycji i kolorystyki, o cechach wyraźnie osobnych na tle ówczesnej sztuki włókna. W swoich poszukiwaniach artystka stosuje obok kultowego dżinsu tak niekonwencjonalny materiał, jak połyskujące metalem zamki błyskawiczne, dające niespodziewanie wyrafinowaną fakturę tkaniny. Z właściwą sobie swobodą wypowiada się zarówno w formach miniatur, oscylujących w kierunku biżuterii, jak też monumentalnych kompozycjach tkanin dwuwymiarowych i przestrzennych. Obok technik mieszanych, własnych, Horbaczewska posługuje się nieznaną w Polsce techniką quiltu.
Jej twórczość ma charakter ciągły, nie ulega doraźnym kierunkom czy modom, jest wynikiem wewnętrznej - i jak mówi sama artystka - odziedziczonej potrzeby tworzenia.
Tkaniny i biżuteria Radosławy Horbaczewskiej prezentowane były na wielu wystawach w kraju i za granicą, między innymi na wystawie indywidualnej w Galerii Yes w Poznaniu w 1998 roku.
Wystawa zorganizowana została we współpracy z Galerią Yes, w której będą równocześnie prezentowane prace artystki.
Wystawa towarzyszy 12. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi.
Kurator wystawy: prof. Piotr Cieciura, Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi.
Kurator wystawy ze strony Muzeum Narodowego w Poznaniu: Teresa Michałowska-Barłóg.
Zobacz www.mnp.art.pl