Powiększ tekst

XXV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Młodzieży Szkolnej „O LAUR WIERZBAKA"

18.09 – 30.11.2007
Poznań
Wstęp wolny
Opis

XXV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Młodzieży Szkolnej

"O LAUR WIERZBAKA", to jedna z nielicznych imprez poetyckich skierowanych do młodzieży, która po raz pierwszy odbyła się w 1982 roku.

W konkursie do chwili obecnej wzięło udział kilka tysięcy szkolnych poetów, od 6-latków do maturzystów.

Do tej pory główne nagrody, LAUR WIERZBKA, uzyskali młodzi poeci z Wrocławia, Szczecina, Zielonej Góry, Warszawy, Chorzowa, Poznania, Gniezna, Gdyni, Kalisza, Warki, Łodzi, Przasnysza, Mirkowa.

Uzyskanie nagrody jest jednoznaczne ze znalezieniem się w wydanym tomiku a więc książkowym debiutem poetyckim, a także udziałem w warsztatach poetyckich.

Ogólnopolski Konkurs Poetycki Młodzieży Szkolnej O LAUR WIERZBAKA jest rozgrywany od 1982 roku. Konkurs nawiązuje tak do grupy literackiej Wierzbak działającej w latach 50 i 60 w Poznaniu (należeli do niej m.in. poeci Ryszard Danecki, Konrad Sutarski, Marian Grześczak, Maciej Maria Kozłowski ), jak i do rzeczki Wierzbak przepływającej obok siedziby Domu Kultury o tej samej nazwie.

Liczenie nadesłanych do tej pory prac poetyckich na konkurs daje imponująca liczbę 10 tys. utworów młodych poetów. Corocznie laureaci i wyróżnieni przez jury uczestnicy otrzymują do ręki tomik z własną poezją. A jurorami na przestrzeni lat byli m.in.: Nikos Chadzinikolau, Piotr Kuncewicz, Zbigniew Jerzyna, Wojciech Jamroziak, Ryszard Danecki, Jerzy Leszin-Koperski, Bogdan Wąsiel, Justyna Zimna, Tomasz Agatowski, Józef Ratajczak, Jerzy Grupiński, Marek Zgaiński, Włodzimierz Braniecki, Krzysztof Szymoniak, Bronisław Kledzik, Krzysztof Raniowski.

Konkurs rozgrywany jest w trzech kategoriach: młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych (także technika i szkoły zawodowe).

Utrwaloną od lat tradycją jest przeprowadzanie warsztatów poetyckich podczas wręczenia nagród laureatom konkursu. Główną nagrodą jest autorski, ceramiczny puchar wręczany trzem głównym laureatom. Poza tym książki, książki, książki. No i debiut w tomiku poezji.

Od lat sprzymierzeńcami konkursu i jego mecenasami są Spółdzielnia Mieszkaniowa Jeżyce, Rada Osiedla SOŁACZ, Uni-Art s.c. Marzena Zbigniew Olejniczakowie, Wydawnictwo PUBLICAT (dawniej Podsiedlik, Raniowski i spółka, Wydawnictwo G & P, Wydawnictwo Media Rodzina a od ubiegłego roku także Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Ośrodek Kultury "Wierzbak" Spółdzielni Mieszkaniowej JEŻYCE, główny organizator konkursu także w tym roku oczekuje do dnia 31 października na prace młodych poetów.

Konkurs rozstrzygnięty zostanie do 30 listopada br. Dodatkowe informacje pod nr.tel. 061- 822-45-02.

Drukuj tekst
Pokaż kod QR