Pokaz filmu dokumentalnego o Guantanamo w Filmokręgu
Klub Filmowy "Filmokrąg" zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego "GITMO - nowe prawa wojny" w reżyserii Erika Gandini, Tarika Salehi - 18 kwietnia o godz. 18.30 w sali 001. Projekcja odbędzie się w ramach kampanii Amnesty Internatonal "Bo pięć lat bezprawia to za długo". W panelu dyskusyjnym po projekcji filmu weźmie udział m.in. Wojciech Makowski - koordynator kampanii.
"GITMO - nowe prawa wojny"
Reżyserii: Erik Gandini, Tarik Saleh, Dania, Szwecja, 2005, 80 min.
"Guantanamo" w wojskowym skrócie GITMO, staje się dziś niemal synonimem słowa "więzienie". Niechlubne praktyki, jakim poddawani są tamtejsi więźniowie, odbiły się echem w całym cywilizowanym świecie. Sekwencje z bazy wojskowej sąsiadują z wywiadami oraz archiwalnymi zdjęciami z politycznych debat i szokującymi scenami torturowanych więźniów. Reżyserom udało się namówić do rozmów stacjonujących w Guantanamo żołnierzy, uwolnionego stamtąd Mehdi'ego Ghezali, kierującego bazą generała Geoffreya Millera czy Janis Karpinski, dowódcę irackiego więzienia w Abu Ghraib. O "metodach śledczych" opowiadają bohaterowie "GITMO - Nowe prawa wojny", choć wypowiedzi amerykańskich wojskowych rzadko wykraczają poza "regulaminowe" formułki. Produkcja filmu trwała przeszło dwa lata: od 2003 do 2005 roku. Oprócz bazy w Guantanamo realizatorzy odwiedzili: Waszyngton, Sztokholm, Bukareszt i więzienie Abu Ghraib w Iraku. O Guantanamo upominają się nie tylko filmowcy, ale też liczne organizacje humanitarne na świecie (Amnesty International określa "Gitmo" jako "gułag") oraz politycy. Prawdziwą medialną burzę
wywołało podejrzenie, że tajne więzienia CIA znajdują się również w Polsce. Czy świat pozna kiedyś całą prawdę o Guantanamo?
Kampania Amnesty International "Bo pięć lat bezprawia to za długo"
W styczniu 2002 roku władze USA umieściły pierwszych, zakapturzonych i skutych kajdankami "wrogich bojowników" w bazie Marynarki Wojennej USA w Zatoce Guantánamo na Kubie.
Pomimo dużej presji międzynarodowej i krytycznych wypowiedzi ekspertów w Guantánamo wciąż przetrzymuje się w prawnej czarnej dziurze setki osób należących do trzydziestu rożnych narodowości. Wielu z nich nie ma dostępu do sądu, porady prawnej lub nie może skorzystać z odwiedzin rodziny. Prawdopodobnie wielu z nich było poddanych torturom i innemu okrutnemu, nieludzkiemu i poniżającemu traktowaniu. Trzech więźniów popełniło samobójstwo. Inni prowadzili długotrwałe strajki głodowe i byli utrzymywani przy życiu tylko dzięki przymusowemu karmieniu.
Obóz w Zatoce Guantánamo stał się symbolem bezprawia i nadużyć dokonywanych przez władze USA podczas "wojny z terroryzmem". Musi zostać zamknięty!
Amnesty International jest ogólnoświatowym ruchem ludzi działających na rzecz praw człowieka. Jej członkowie dobrowolnie poświęcają swój czas i energię, solidaryzując się z ofiarami przypadków naruszeń praw człowieka. Podstawową formą działalności AI jest prowadzenie kampanii. AI bada, dokumentuje i publikuje raporty o przypadkach naruszeń praw człowieka, ale na tym jej praca się nie kończy. Członkowie AI podejmują praktyczne i skuteczne kroki w celu powstrzymania tych naruszeń. Działalność AI ma zasięg globalny. Organizacja jest zaangażowana w obronę praw człowieka na całym świecie. Wysiłki ruchu zostały docenione, gdy w 1977 r. organizacji przyznano Pokojową Nagrodę Nobla.
W 1978 r. AI została natomiast uhonorowana przez ONZ Nagrodą Praw Człowieka.
Współorganizator pokazów w klubie Filmokrąg: Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte
Patroni medialni Filmokręgu: Gazeta Wyborcza, Radio Afera, tutej.pl
Zobacz www.wsnhid.pl