Wystawa "Wielkopolska w cieniu WRON-y"
Pierwsza w Poznaniu tak obszerna merytorycznie prezentacja problematyki stanu wojennego na terenie Wielkopolski, z założenia już wykraczająca chronologicznie poza utrwalone w społecznej pamięci daty 1981-1983.
Wystawa, przygotowana przez Oddział IPN w Poznaniu w związku z obchodami 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, zostanie otwarta 13.02. - w rocznicę największej i najtragiczniejszej w skutkach poznańskiej manifestacji przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.
Ekspozycja przybliża zarówno sytuację mieszkańców Poznania i Wielkopolski w okresie stanu wojennego, w tym dzieje i formy oporu społecznego, jak i działania aparatu władzy. Autorzy wystawy po raz pierwszy prezentują publicznie zdjęcia i biogramy realizatorów stanu wojennego w Wielkopolsce, m.in. szefów wydziałów KW MO ds. SB. Wykorzystują przy tym dotychczasowe wyniki prac badawczych i kwerend naukowych pracowników IPN.
Celem wystawy jest także upamiętnienie śmiertelnych ofiar stanu wojennego w Wielkopolsce oraz ujawnienie represji stosowanych przez aparat bezpieczeństwa wobec działaczy środowisk opozycyjnych, np. podziemnej Solidarności. Komentarz historyczny prowadzi odbiorcę wystawy, ukazując najpierw przygotowania władzy do wprowadzenia stanu wojennego, następnie realizację planów, w tym internowania, przedstawicieli aparatu represji oraz rodzaje aktywności podejmowanej przez środowiska opozycyjne w ramach sprzeciwu wobec narzuconych warunków życia.
Fotografie, dokumenty i wydawnictwa prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów IPN, Stowarzyszenia Internowani.pl, Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, Fundacji Wielkopolskie Archiwum "Solidarności" oraz zbiorów prywatnych.
Hol Wielki (wstęp wolny)
wernisaż: 13 lutego, godz. 18.00
wystawa czynna codziennie (z wyjątkiem poniedziałków)
w godz. 11.00-19.00
Zobacz www.zamek.poznan.pl