![1](/mim/events/pictures/wieczor-chinski-w-wsnhid,img,0,0,no,29779.jpg)
Wieczór chiński w WSNHiD
Warsztaty klasycznego malarstwa chińskiego, wystawa obrazów, występ taneczno-operowy oraz możliwość zakupu zestawu do rozpoczęcia przygody z malowaniem na jedwabiu czy papierze ryżowym - to wszystko podczas wieczoru chińskiego w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, który odbędzie się 12 grudnia o godz. 18.00 w rotundzie na I piętrze.
Podczas spotkania Maria Rybicka opowie o różnicach pomiędzy malarstwem europejskim a chińskim."Tradycyjne malarstwo chińskie bardzo się różni od zachodniego - pisze w swojej książce Rybicka. Europejski obraz jest oprawiony w ramę, która go ogranicza, ma zamalowaną (najczęściej na kolorowo) całą powierzchnię i wiernie oddaje wrażenie przestrzeni dzięki zastosowaniu technik stwarzających iluzję. Złudzenie głębi malarz uzyskuje przez zastosowanie perspektywy i operowania światłem.
W tradycyjnym malarstwie chińskim nie stosuje się zasad perspektywy zbieżnej i światłocienia, lecz wrażenie przestrzeni tworzy się przez zastosowanie kontrastu lub przez wyobrażenie różnych faz ruchu (na przykład klucz żurawi, z których każdy ma inaczej ułożone skrzydła)".
Zobacz www.wsnhid.pl/