Powiększ tekst

"Muzyka na dudy, kozły, gajdy"

09.12.2006
18:00
CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
Wstęp wolny
Opis

Z okazji rocznicy 60-lecia zamkowej Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich odbędzie się koncert z udziałem jubilata oraz zaprzyjaźnionych kapel dudziarskich i koźlarskich z kraju i z zagranicy (kapele ze Szkocji, Kapela Gajdoszy Goluska z Oravska Polhora ze Słowacji i Ukrainy oraz z Bukówca, Rawicza, Połajewa, Stęszewa, Kościana, Leszna, Zbąszynia, Krobi, Dąbrówki Wlkp. i Poznania).

Sala Wielka (wstęp wolny)

Kapela Dudziarzy Wielkopolskich, obchodząca 60-lecie swojej nieprzerwanej działalności (rekord w skali kraju!), "jest spadkobiercą najlepszych polskich tradycji sztuki dudziarskiej" - pisze w folderze zespołu Janusz Jaskulski. Inicjatorami jej powstania byli bracia Jan i Stanisław Wawrzyniakowie, zespół znalazł swego mecenasa w Pałacu Kultury (obecnie CK "Zamek" w Poznaniu)."Kapela, pisze dalej J. Jaskulski, to efekt konsekwentnego przekazu międzypokoleniowego głównie paru muzykanckich rodów: Wawrzyniaków, Dukatów, Grocholskich, Wasielewskich i ich kolejnych pokoleń (Mendlewscy, Jędraszakowie). Niemniej, podwaliny stworzone przez pierwsze pokolenie kapeli, które naukę gry na dudach i skrzypcach podwiązanych pobierali w okresie międzywojennym od mistrzów urodzonych jeszcze w XIX wieku, pozwoliły na zachowanie archetypu dudziarskiej tradycji i przekazanie jej swoim następcom niemal w niezmienionej postaci. (...) Poznańska kapela, w szczytowym okresie swego rozwoju (przełom lat 60. i 70. XX wieku) liczyła nawet kilkanaście osób. Jej największym walorem jest fakt, iż repertuar oraz umiejętność gry na dudach i skrzypcach podwiązanych od początku istnienia przebiega w sposób tradycyjny, czyli metodą przekazu mistrz-uczeń, bez użycia zapisu nutowego!"

Muzycy kapeli mają na swoim koncie mnóstwo nagród i wyróżnień."Kapela wielokrotnie reprezentowała miasto i region w ważnych międzynarodowych wydarzeniach (m.in. Europalia Bruksela 2003, wejście Polski do UE 2004, Poznań-Brno 2006). W ostatniej dekadzie, we współpracy z Muzeum Instrumentów Muzycznych, członkowie kapeli włączają się także w takie projekty jak Wielkopolskie Spotkania Budowniczych Dud i Kozłów, Spotkania Kolędników w Połajewie, Konkurs Muzyki Ludowej w Kopanicy, Zlot Dudziarzy Europy czy prezentacje wystaw dudziarskich w kraju i za granicą".

Zobacz www.zamek.poznan.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR