Konferencja dogoterapeutyczna Człowiek - Pies - Społeczeństwo
Dla kogo zabawa z psem jest wielką przygodą? Kiedy czworonożny przyjaciel może zachęcić do terapii? I jak może pomóc? Odpowiedzi na te i na inne pytania udzielą instruktorzy dogoterapii pedagodzy, psycholodzy i wolontariusze - prelegenci ogólnopolskiej konferencji dogoterapeutycznej, która odbędzie się 15 grudnia, w godzinach 9.30 - 15.00 w Auli WSE Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Szamarzewskiego 89.
Konferencja, nad którą patronat honorowy objął prezydent Poznania Ryszard Grobelny i Ewa Kasperek-Golimowska - prodziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu, została zorganizowana przez Inicjatywę ProGres i Koło Naukowe Pedagogów Specjalnych - Akademicka Grupa Inicjatyw. Jej organizatorzy stawiają sobie za cel upowszechnienie wiedzy z zakresu edukacji kynologicznej (bezpieczeństwo w kontakcie z psem) oraz o alternatywnych metodach wspierania rehabilitacji osób z niepełnosprawnością, a także przedstawienie kierunków rozwoju dogoterapii.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9.30 pokazem filmu "Dogoterapia w pracy z dziećmi z mózgowym porażeniem" autorstwa Katarzyny Piotr. Następujące po nim serie wykładów podporządkowanych poszczególnym tematom będą przeplatane przerwami na dyskusję i poczęstunek. Ich problematyka skierowana jest do szerokiego grona odbiorców - pedagogów szkolnych, pedagogów specjalnych, rehabilitantów, fizjoterapeutów, policjantów, studentów, rodziców osób niepełnosprawnych intelektualnie i wszystkich miłośników psów. Społeczny aspekt współistnienia w społeczeństwie człowieka i psa będą omawiać między innymi przedstawiciele Akademii Psa Pracującego, Fundacji Mały Piesek Zuzi i Straży Miejskiej. Słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z programem edukacyjnym "Bezpieczny Pies Przyjaciel" Fundacji Mały Piesek Zuzi, dowiedzieć się o tym, jak prawidłowo zachować się w kontakcie z psem oraz jak przebiega szkolenie psów na potrzeby dogoterapii. O tym, w jaki sposób dogoterapeuci i ich czworonożni podopieczni pomagają osobom niepełnosprawnym opowiedzą pedagodzy specjalni, rehabilitanci oraz wolontariusze.
Osoby zainteresowane udziałem w konferencji mogą przesłać zgłoszenie na adres: agi.uam@wp.pl
Zarejestrowani uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w konferencji.