Powiększ tekst
Jaskinia Chauvet. Konie

Weekend w Muzeum Archelogicznym... W jaskini

22.11.2006
10:00
Muzeum Archeologiczne, ul. Wodna 27, Pałac Górków
Wstęp wolny
Opis

Pokazy sprzętu do eksploracji jaskiń i jego zastosowanie, techniki malarskie w paleolicie, podróż do wnętrza Ziemi, prezentacja działalności szkoleniowej, tatrzańskiej i wyprawowej Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, jaskinie w Polsce i na świecie, archeologia jaskiń.

"Dążenie do poznania naszej planety odgrywa w historii ludzkości ważną rolę.
Ludzie przemierzają wzdłuż i wszerz pustynie, lodowce, bagna, dżungle. Opływają każdy zakątek mórz i oceanów, nurkują w największe głębie i wspinają się na najbardziej niedostępne wierzchołki gór. Zdobywają kosmos, a..... pozostawiają niemałą przestrzeń,
która wciąż czeka na odkrycie. Ta przestrzeń to tysiące kilometrów podziemnych korytarzy, których do dziś nie tknęła stopa człowieka. Są to ogromne jaskinie - leżące nie "na końcu świata" tylko w górach Europy."
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak je zdobywać, jaki sprzęt jest używany, jakie wrażenia
i fascynacje towarzyszą ich eksploracji, przyjdź koniecznie do Muzeum, gdzie będziesz miał niepowtarzalną okazję zobaczyć i usłyszeć od członków Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego o ich działalności szkoleniowej, tatrzańskiej i wyprawowej.
A o tym jak powstają jaskinie i o jaskiniach w Polsce i na świecie opowie dr Ditta Kicińska z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Nie zabraknie też opowieści o świecie zwierząt, żyjących w dawnych czasach, zwłaszcza w tych, kiedy to jaskinie były zamieszkiwane przez ludność paleolityczną, a także żyjących i w późniejszych czasach. O nich i o ich wędrówkach, niekiedy z bardzo daleka, opowie prof. dr hab. Daniel Makowiecki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu.
Zapraszamy także na zupełnie wyjątkowy (!!!), po raz pierwszy w Polsce prezentowany pokaz i opowieść o technikach malarskich stosowanych przez społeczność paleolityczną przy tworzeniu słynnych malowideł naskalnych, takich jak te z jaskini w Lascaux, Chauvet czy Altamira, autorstwa prof. dr hab. Tomasza Siwińskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu

Zobacz www.muzarp.poznan.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR

Załącznik