Powiększ tekst

II Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich

14.09 – 15.09.2006
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu
Wstęp wolny
Opis

W Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa od 14 do 15 września odbywać się będzie II Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich.
Będzie to pierwszy w Poznaniu zjazd ponad 140 rektorów uczelni niepublicznych i publicznych, prowadzących kształcenie na poziomie zawodowym (studia I i II stopnia).

Zgromadzenie rektorów rozpocznie się o godzinie 10.00 w sali 340. Obrady dotyczące m.in. zmian w składzie prezydium KRZaSP i w statucie poprzedzi sprawozdanie Przewodniczącego - prof. dra hab. Jerzego Malca - rektora krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego z działalności Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich za okres marzec 2006 - wrzesień 2006. Rektorzy dyskutować także będą nad projektami nowelizacji ustawy, przedstawionymi przez Komisję Legislacyjną KRZaSP, a także nad strategią działań KRZaSP na najbliższy okres. W drugim dniu zjazdu obrady rozpoczną się o godz. 10. Tematem piątkowej dyskusji panelowej rektorów będzie "15 lat szkolnictwa zawodowego w Polsce - doświadczenia i perspektywy".

Podczas Zgromadzenia Plenarnego KRZaSP gościć będziemy, m.in.: prof. Michała Seweryńskiego - Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Zbigniewa Marciniaka - przewodniczącego Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz prof. Jerzego Woźnickiego - Prezesa Fundacji Rektorów Polskich.
II Zgromadzenie Plenarne KRZaSP będzie niezwykle ważne dla uczelni, które prowadzą edukację na poziomie licencjackim, inżynierskim i magisterskim, m.in. ze względu na planowane zmiany w składzie Prezydium i statucie KRZaSP.
"Jesteśmy ciałem opiniodawczym w stosunku do wszelkich projektów rozporządzeń wykonawczych ministra - mówi przewodniczący KRZaSP prof. dr hab. Jerzy Malec w wywiadzie dla miesięcznika "Perspektywy". Nasza opinia jest również wymagana przy projektowaniu budżetu w zakresie nauki i szkolnictwa wyższego. Mamy możliwość zgłaszania własnych propozycji legislacyjnych, związanych z nowelizacją ustawy. Jesteśmy instytucją, która ma koordynować działania wyższych uczelni zawodowych w Polsce, reprezentować ich interesy, integrować je, walczyć o poziom kształcenia". W pierwszym półroczu działalności Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich zaopiniowała wszystkie projekty rozporządzeń wykonawczych do ustawy, które przesłał minister. Są to m.in. rozporządzenia określające tzw. minimum kadrowe, czyli kryteria, które musi spełniać uczelnia, aby uzyskać uprawnienia do prowadzenia studiów na danym kierunku czy uwagi dotyczące nowego regulaminu studiów. Ponadto KRZaSP pracuje nad poprawkami do ustawy, które będą miały na celu zrównanie statusów uczelni państwowych i niepaństwowych, głównie w kwestii dostępu do środków budżetowych (np. na prowadzenie badań naukowych) oraz większej autonomii uczelni niepublicznych.

Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich powstała na Zjeździe Założycielskim w Warszawie 15 grudnia 2005 r. na podstawie art. 54 ust. 2 z dnia 27 lipca 2005 roku (Dz. U. Nr 164 poz. 1365) Prawo o szkolnictwie wyższym. Jej zadaniem jest m.in. podejmowanie działań na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego, troska o dostosowanie polskiego systemu edukacyjnego do standardów europejskich, koordynowanie współpracy między uczelniami, reprezentowanie szkolnictwa wyższego oraz przygotowywanie opinii na jego temat dla ministra edukacji narodowej.

Przewodniczącym KRZaSP jest prof. dr hab. Jerzy Malec - rektor krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W piętnastoosobowym prezydium wyłonionym spośród 200 rektorów publicznych i niepublicznych uczelni z całego kraju zasiada także jako I wiceprzewodniczący - prof. dr hab. Waldemar Łazuga - rektor Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, jako wiceprzewodnicząca - prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska - rektor Wyższej Szkoły Handlu i Rachunkowości, jako wiceprzewodniczący: prof. dr hab. Józef Szabłowski - rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku i prof. dr hab. Grzegorz Janusz - rektor Puławskiej Szkoły Wyższej.

Drukuj tekst
Pokaż kod QR